Nebati: Konut fiyatlarındaki fahiş artışları yakından takip ediyoruz..haberi

  • 16 Days ago
  • 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bir gün evvel akşam ev satışına ait açıklama ettiği üç ayrı paket sonrası, satılık ev ilanlarındaki ücret artışları reaksiyon çekmişti.

“ASLA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, mevzu hakkinda olarak yasamsal medya hesabından İzah yaptı. Nebati şunları söyledi:

* ev Finansmanı Projesi’nin esas emeli ahenk gösteren maliyetle ev sahibi olma avantajının yanı sıra vatandaşlarımızı ev fiyatlarındaki dalgalanmalardan korumaktır.

* tekrar aynı şekilde, vatandaşlarımızın ev fiyatlarındaki artışlardan etkilenmemeleri amaciyla KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarına tek sene süresince ev satış fiyatlarını sabit tutmaları kaydıyla tespit edecek tek kaynak ayrılmıştır.

* bütün bu çabalara rağmen, Bir takım web sitelerinde birtakım fırsatçıların hür piyasa ilkesiyle Katiyen bağdaşmayacak tek şekilde ev fiyatlarında gerçekleştirdiği “fahiş” artışları çok ayrıntılı tek şekilde yakından takip ediyoruz.

* Kararlılıkla dile getirmek isterim ki fahiş ücret artışlarına karşı var gücümüzle çalışarak devreye aldığımız uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya, vatandaşlarımızı mağdur etmeye kalkışanlar ile alakalı ilgili her adımı atacak, Katiyen müsamaha göstermeyeceğiz.

HANGİ PAKETLER AÇIKLANMIŞTI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bir gün evvel akşam duyurduğu ev satışına ait üç ayrı pakete ait şu verileri vermişti:

• İlk sefer ev alacaklara, iki milyon liraya civarindan değere sahip birinci el satın almaları için, 10 seneye civarindan vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizle kredi verilecek.

• İkinci paket birinci ve 2. el konutları da kapsıyor. ev değerinin asgari yarısı tek Nisan’dan evvel açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veyahut fiziki altınların ortada Bankası’na satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek.

• Bu paket 10 seneye civarindan vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli ev kredisi içeriyor.

• Üçüncü paket ise, inşaat sektörüne yönelik. Mayıs itibarıyla minimum yüzde 50’si satılmamış inşaat projeleri amaciyla 20 milyar liralık tek kaynak ayrıldı.

• tek sene süresince ev fiyatlarını web sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli tek rakama civarindan ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir