Özgür Özel: Enflasyonda rakamlar yangını işaret ediyor..haberi

  • 22 Days ago
  • 0

CHP Grup Başkanvekili Özel, cumhuriyet milletçe partisi Manisa Milletvekilleri Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen ile birlikte partisinin kaza başkanlığını ziyaret ederek partililer ile birlikte tek araya geldi.

CHP’li Özel yaptığı izahta TÜİK’in Nisan ayı enflasyon verileriyle alakalı izahta bulunup, iktidarı eleştirdi.

“ENAG’IN VERİLERİNE GÖRE YÜZDE 156”

Partisinin Gördes İlçe başkanlığında konuşan Özel, TÜİK’in enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığının altını tek sefer dahada çizerek şu ifadelere yer verdi:

* bu erken TÜİK tarafından enflasyon rakamları açıklandı. tek sefer dahada Nebati’nin ve ekonomi yönetiminin söylediklerinin doğru olmadığı ve toplumu yanıltmaya çalıştıkları alana çıktı.

* Şu anda enflasyon TÜİK’in verdiği nihayet rakamlara göre yüzde 69,97. Bu tüketici ücretleri amaciyla böyle. Üretici fiyatlarına göre ise yüzde 121. doğal bunlar Tayyip Erdoğan’ı üzmeyen istatistik kurumunun makyajlanmış ve oldukça düşük tutulmuş rakamları.

* ENAG bilgilerine göre senelik enflasyon yüzde 156. Gördes’teki vatandaşlarımıza sorduğumuzda da TÜİK’in enflasyonunu hisseden ve müdafaa eden kimse yok.

“GERÇEK RAKAMLAR, YANGINI İŞARET EDİYOR”

CHP’li Özel konuşmasının devamında şu cümlelere yer verdi:

* Her ürünün ücretinin iki, üç kat arttığını söylüyorlar. bu erken ‘Verin yetkiyi kardeşime, dövizle, faizle, enflasyonla nasıl ugras edilir, görün’ diyen tek erkek rejimi, enflasyonu yüzde 29’dan almıştı, bu erken enflasyon yüzde 70’e geldi.

* Bu rakamlar tüketici ücretleri açısından nihayet 20 yılın, üretici ücretleri açısından nihayet 35 sene maksimum rakamları. Enflasyonda Tansu Çiller’e eşit geldik. Düşürdük dedikleri enflasyonu yüzde 70’e çıkardılar.

* Ki bu rakamlar, kendilerinin başkanını devamlı değiştirdikleri, rakamlarına müdahale ettikleri, emekliye ve minimum ücretliye az zam saglamak amaciyla düşük gösterdikleri TÜİK’in rakamları. hakikat rakamlar, yangını işaret ediyor.

* Bu yangının durdurulması amaciyla bu tek erkek rejiminin sona erdirilmesi gerekiyor. TÜİK bilgilerine göre nihayet tek ayda kuru soğan yüzde 69, kıvırcık yüzde 45, domates yüzde 42, patates yüzde 41, doğalgaz yüzde 27, tavuk eti yüzde 27 zamlandı.

“HER AY ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ MAAŞLARI YENİDEN BELİRLENMELİ”

Özgür Özel açıklamasında nihayet olarak şöyle konuştu:

* Bunlar tek senede olduğunda baş edilmesi güç zamlar nihayet tek ayda oldu. nihayet tek ayda emeklinin maaşına, çalışanın maaşına zam gelmedi. Acilen çağrıda bulunuyoruz ki enflasyona göre her ay minimum fiyatın ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşlarının tekrar belirlenmesi gerekmektedir.

* Sendikalar, işçinin ve emeklinin istegini dile getirsinler. Her ay enflasyona göre farkın üstüne eklenmeyen maaşlar, vatandaşlarımızı açlığın pençesine bırakmış durumdadırlar.

* nihayet tek ayda emekliye zam yapmayanlar, minimum ücrete zam yapmayanlar, Türk sema Yolları yönetim heyeti azalarının huzur haklarına, Borsa İstanbul yönetim heyeti azalarının huzur haklarına, Kızılay yöneticilerine zam yaptılar.

* Vatandaşına zam vermeyenler kendilerine yüzde 190 zam vermekten sıkılmadılar. Çalışma Bakanı, Kadir Gecesi’nde Bayburt’ta tek Mayıs’ta Cumhurbaşkanının müjde vereceğini söyledi. Daha dahada havadis yok. tek vakit evvel tek müjde varsa verilmelidir.

CHP’li Özel açıklamasının derhal peşinden kaza başkanlığında partisine tertemiz katılan üyelerin rozetlerini taktı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir