Ronaldo

  • 2 Years ago
  • 0

Bursa’nın Karacabey kazasi Uluabat Gölü’nde, Eskikaraağaç köyünden iki kilometre açıktaki 45 dönümlük ada, sahibi Nedim Bulut tarafından üç sene evvel satılığa çıkarıldı. Bulut, takriben 500 zeytin ağacının bulunduğu adaya 17 milyon Lira kıymet biçti. 82 senedir Bulut ailesine ait var olan adaya çok sayıda talipli çıktı ama ücret çok geldi.

Koronavirüs salgınının yeryüzünde tesirli olmasının ardından, meşhur futbolcu Cristiano Ronaldo Portekiz’e bağlı Madeira’da, Atlantik Okyanusu’na bakanimiz Ilha de Fuzeta adasında, kendisini ailesiyle birlikte karantinaya aldı. Bu Vaziyetin yeryüzünde gündem olmasının ardından, koronavirüsten müdafaa etmek emeliyle karantina altına girmek isteyenler, Karacabey’deki satılık adaya yoğun alaka göstermeye başladı. Koronavirüsten ardindan ada amaciyla arayanların sayısının 5 kat arttığını belirten ada sahibi Nedim Bulut, “17 milyon Lira verip adayı alan virüsten kurtulur” dedi.”

İlgili Haberler
Neymar’ın Daha önceki sevgilisi Soraja Vucelic’ten olay spor paylaşımı!

ARAYANLARLA ÜCRET ile alakalı ANLAŞAMIYORUZ

“Koronavirüsten ardindan adanın popülerliğinin arttığını belirten Nedim Bulut, “Koronavirüs çıktı, ada amaciyla çok arayan oldu. millet adalara kaçmak istiyor, biz de satıyoruz. Futbolcu Cristiano Ronaldo virüsten kaçıp adaya kaçmış, ondan ardindan bizi arayanlar çok oldu. Biz adayı 17 milyon TL’ye satıyoruz, dahada aşağıya satmıyoruz. Arayanlarla ücret ile alakalı anlaşamıyoruz. Adada temiz hava, leylek, ördek, kıyı süresince yayınlar var. Adada 500 adet zeytin ağacı var. 15 milyon Lira veriyorlar adayı satın almak amaciyla ama biz 17 milyon TL’den aşağıya bırakmıyoruz. Koronavirüsten ardindan arayanların sayısı 5 kat arttı. Adaya 17 milyon Lira veren, virüsten kurtulur” dedi.

“BİNA YAPILMASINA İZİN YOK, BUNGALOV YAPILABİLİR

“Satılık ada ile alakalı İzah yapan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise, “Burası Ramsar Sözleşmesi kapsamında var olan tek yer. Şu anne civarindan adayı satın alan kimse olmadı. Burada yapı yapılmasına ise destur yok. ama bungalov tarzı yapı yapılmasına destur verilebilir. iyi tek ada, toprağı randımanlı tek ada” diye konuştu.

RAMSAR SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Uluslararası ehemmiyete haiz var olan bu sözleşme, 1971 seneninde İran’ın Ramsar şehrinde imzalanmış olup, ismini buradan almıştır, 1975 seneninde yürürlüğe girmiştir. Sözleşmenin amacı, hayat üzerinde var var olan doğal ekosistemlerin korunması, sınırlı var olan kaynakların Akilane ve randımanlı tek şekilde kullanılmasını amaç almaktadır. ülkemiz ise 1994 seneninde anlaşmayı onay etmiştir. Sözleşme 94/5434 sayılı bakanlar heyeti kararı ile 17 Mayıs 1994 tarihindeki ve 21937 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanarak ülkemizde yürürlüğe girmiştir. beynelmilel ehemmiyete sahip var olan sulak alanlar olup, yeryüzünün en varlıklı ve üretken ekosistemlerini içinde barındıran, bulunduğu bölgenin insanlarına ve memleket bütününe hizmet edebilen karmaşık doğal sistemlere ‘Ramsar Alanı’ denilmektedir. Bu alanları bu civarindan mühim kılan özelliği ise, tropik ormanlardan ardindan en çok ilmi çeşitliliğe ev sahipliği yapması sayesinde dünyanın en hatri sayilir büyüklükte doğal müzesi denilebilir. Bu şekilde savunan Bir hayli sulak alan ise doğal sit alanı duyuru edilerek yapılaşmanın önüne geçilmektedir.

DHA

  • corona virüs
  • koroanvirüs

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir