Doğa Koleji’nden LGS örnek soru değerlendirmesi

Eğitim

Öncelikle Türkçe sualleri değerlendiren doğa Koleji Türkçe Bölüm Başkanı Dr. Çiğdem Mollaibrahimoğlu suallerin ortada zorluk düzeyinde olduğunu söyleyerek, “Zaman ilerledikçe suallerin hemide zorluk derecesi ayni vakitte da çeşitliliğinde farklılıklar olacaktır. Kasım ayı misal soruları, geçen sene yayımlanan misal suallerle yaklasik olarak paralel gitmekte. Görsellerle kurgulanan sualler yanında  us yürütme ve çıkarım yapma suallerine da yer verilmiş” dedi.

Kasım ayı misal sualleri bize ne gösteriyor?

Kasım ayı misal sorularının artık ezberden dayalı olmadığı istikametinde değerlendirmelerine süre gelen Dr. Çiğdem Mollaibrahimoğlu, “Daha evvelki aylarda olduğu benzeri Kasım ayı misal sualleri da gösteriyor ki ezberden dayalı sualler sorulmamaya ve Türkçenin esas dil becerisi ‘okuduğunu anlama’ sınanmaya ayni ritimde devam edecek. yazi içi ve yazi dışı anlam ilişkisi kurabilen, muavin fikirleri belirleyebilen, yazarın olaylara nazar açısını tespit edebilen, metindeki misal ve teferruatlara atıf yapabilen, haberi/bilgiyi görsel yorumcuların nasıl ilettiğiyle alakalı yorum yapabilen, metinde mühim noktaların vurgulanış biçimlerini kavrayan, okudukları ile alakalı çıkarımlarda bulunabilen, okuduğu metnin anne duygusunu belirleyebilen öğrenciler sualleri zorlanmadan çözebileceklerdir. Bu ayki sorularda uzunca vakittir yer verilmeyen metne bağlı çok sayida suale da yer verilmiş. Noktalama işaretleriyle alakalı Sual ise ezberden uzaklaştırılarak metnin bağlamından yararlanılarak analiz etmesi istenmiştir” diye konuştu.

Okuduğunu manaya becerisini geliştirmek amaciyla neler yapmalı?

Okuduğunu manaya becerisini geliştirmek amaciyla neler yapmalı sualine da cevap veren Mollaibrahimoğlu, “Öğrencilerin LGS maratonuna yorulmadan ayni ritimde devam edebilmeleri ve sınavda da başarılı tek performans sergileyebilmeleri amaciyla bol bol okuma yapmalarını öneriyoruz. Kitap, gazete, dergi benzeri değişik türler okumaları okuma alışkanlıklarının yerleşmesi ve değişik metinler üzerinde yorum yapabilmeleri amaciyla nihayet derece önemli. Bu çalışma yoluyla çözümleme yeteneği gelişen öğrencilerimiz, öncülden varılması istenen neticeye çok huzurlu ulaşacaklardır” şeklinde konuştu.

Matematik Kasım ayı LGS misal Sual analizi

Matematik alanında da sualleri değerlendiren Matematik Bölüm reis Yardımcısı Berivan Dülğer, suallerin 8. derslik müfredatına bağlı kalındığını söyleyerek, “25 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan Kasım ayı LGS misal sorularında 8. derslik müfredatına bağlı kalındığı görülmektedir. Yayımlanan suallerin tamamı birinci asama konularını kapsamakta ve suallerin yüzde 60’ı kareköklü ifadeler konusundan oluşmaktadır. hergün yasamla ilişkilendirilmiş suallerin çoğunlukta olduğu, matematik okuryazarlığını belirlemeye baz alinarak açık tek dille ifade edilmiş olduğu dikkat çekmektedir. dahada evvel de yayımlanan misal sorularda olduğu benzeri sorular, Sual kökünde verilen üst bilgilere dayanarak öğrencinin doğru yorum yaparak çözüme ulaşması beklenmektedir. Görseller yardımıyla zenginleştirilmiş suallerin öğrencilerin yorum becerisinden bağımsız olarak Yalnızca işlem yaparak çözebileceği Sual tarzında olmadığı görülmektedir. 8. derslik mevzu kazanımlarına bağlı kalınarak hazırlanan misal suallerin analiz yapma, verilen yönergeleri titiz yorumlama ve çıkarım yapma, çıkarımlarını işleme dökme yeteneklerini kullanarak çözümleyebileceği sorulardır” dedi.

Fen Bilimleri Kasım ayı LGS misal Sual analizi

Fen Bilimleri Bölüm Başkanı M.Fatih Tüfekçi de fen bilimlerine ait sualleri değerlendirerek, “Fen bilimleri misal sualleri MEB’in sınırladığı müfredat kazanımlarına ahenk gösteren olup beklenildiği benzeri ayırt edici, bilgi hakimiyeti ve muhakeme becerisini ölçen suallerden oluşmaktadır. Deneysel suallerin da karşımıza çıktığı misal sorular, evvelki sene tatbik edilen LGS’deki benzeri muhakeme yeteneği gerektiren, yorum yapabilme becerisinin ölçüldüğü tablolar, görseller ve deneysel düzenekler içermektedir. 1, iki ve 3. sorular; ‘Mevsimler ve İklim’ ünitesine ait olup, öğrencinin bilgilerini kullanmasını gerektiren ve yorum gücü yardımı ile cevaplayabileceği sorulardır. 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10. sualleri ise ‘DNA ve Genetik Kod’ ünitesinden yöneltilen müfredat kazanımlarına hakim var olan öğrencilerin, yapacağı yorumlarla çözebileceğini görmekteyiz. Özetle, yayımlanan misal suallerin bilgi düzeyinden dahada çok analiz-sentez düzeyinde olduğunu, muhakeme yapma yeteneği ve sayısal verileri kullanarak yorum gücü gerektirdiğini görmekteyiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir