Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, New York’ta İdlib’te artan tansiyona dikkat çekti

Siyaset

Birleşmiş Milletler (BM) 74. genel heyeti amaciyla ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) tarafından düzen eden “Suriye” konulu çok Düzeyli Toplantı’da konuştu. eş tek toplantının takriben 6 ay evvel Brüksel’de yapıldığını ve o günden bugüne Suriye’deki Vaziyetin gittikçe kötüleştiğini belirten Çavuşoğlu, İdlib’te yükselen tansiyona işaret etti. Esad rejimi ve destekçilerinin saldırılarından kaçan binlerce Suriyeli’nin ülkemiz hududuna dayandığını belirten Çavuşoğlu, “İdlib’in nüfusu derhal hemen Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı kadar. Açıkça görülüyor ki tertemiz tek göç dalgasını çözemeyiz” ifadelerini kullandı.

“Mültecilere yardım etmek ahlaki tek sorumluluktur”
AB’ye mülteciler ile alakalı Türkiye’ye var olan katkılarından dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin tek başına 40 milyar dolar harcadığını hatırlatarak, “Mültecilere yardım etmek ahlaki tek sorumluluktur, bu yüzden dahada kuvvetli ve devamlı tek destek bekliyoruz” dedi.

“Tüm paydaşlar forumda faal oyun oynamalı”
Aralık ayında Cenevre’de gerçekleşecek Küresel sığınmacı Forumu’nun beynelmilel toplumun cömertliğini göstermek amaciyla iyi tek fırsat olacağını belirten Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın foruma eşbaşkanlık yapacağını kaydetti. Birleşmiş Milletler Mülteciler çok Komiserliği’ne (UNHRC) bu organizasyonun gerçekleştirilmesi istikametinde telkinde bulunduklarını söyleyen Çavuşoğlu, bütün paydaşların forumda faal oyun oynaması gerektiğini kaydetti.

“Suriyelilerin art dönüşüne odaklanmalıyız”
Finansal yardımın oldukça mühim olduğunu belirten Çavuşoğlu, bunun yanı sıra mültecilerin yerleşiminin de mühim tek mevzu olduğunu ve bu konuyla alakali AB’den değişik çözümlerin gelmesi gerektiğini kaydetti. Suriyelilerin art dönmesi problemine de odaklanılması gerektiğini belirten bakanimiz Çavuşoğlu, “Bunun yanı sıra emniyetli ve gönüllü tek şekilde art dönüşlerin gerçekleşmesi konusuna da odaklanmalıyız. Buradaki kilit nokta ise Suriye çatışmasında sürdürülebilir tek siyasi çözüme ulaşmak” diye konuştu.

“Gerekli koşullar oluşturulduğunda Suriyeliler art dönme niyetinde”
Suriye Anayasa Komitesinin oluşturulmuş olmasından dolayı hoşnut olduğunu belirten Çavuşoğlu, bunun garantör ülkeler var olan Rusya, İran ve Türkiye’nin gayretleri ile gerçekleştirilmiş en mühim siyasi gelişmelerden biri olduğunun altını çizdi. Çavuşoğlu, siyasi adımların yanı sıra bölgedeki güvenlik koşullarının oluşturulması ve sivil yapıların inşa edilmesi seklinde Suriyelilerin de art dönme eğiliminde olacaklarını belirtti. Türkiye’nin alanda teröre karşı verdiği mücadeleler sonrası çok sayıda Suriyelinin art döndüğünü anımsadan Çavuşoğlu, “Bu da gösteriyor ki bu İhtiyaç duyulan koşullar oluşturulduğunda Suriyeliler art dönme niyetinde” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir