İtalya nüfusu azalan köylere yerleşip iş kuranlara 25 bin euro teşvik verecek

Ekonomi

İtalya‘da nüfus nihayet senelerde azalırken özellikle kırsal kesim bundan muzdarip. İtalyan mahalli yetkililer nüfusun iyice azaldığı köylere yerleşenlere çeşitli teşvikler veriyor. nihayet senelerde tek çok alanda denenen eş teşviklere Molise bölgesi de eklendi. Molise’de nüfusu iki bin kişinin altında var olan tek köyde iş kurmayı ve asgari üç sene yaşamayı taahhüt edenlere bölge idaresi üç sene süresince her ay 700 avro yardım verecek. Bu da 25 bin 200 avro (157 bin TL) yapıyor.

5 YILDA 9 BİNDEN çok KİŞİ GÖÇ ETTİ

görevliler köylerde hemide nüfusu arttırmak ayni vakitte da ahenk gösteren ücret canlılık kazandırmak amaciyla direk yardım adina bu teşvik sistemini seçenek etti. 305 bin nüfuslu Molise’den nihayet 5 senede 9 binden çok kişi göç etti.

Guardian’a konuşan Molise Belediye Başkanı Donato Toma “Eğer biz köylülere bağışta bulunsaydık, bu durum Yalnızca tek hayır işi olacaktı. Biz ise insanların bu bölgelere taşınarak yatırım yapmalarını istiyoruz. Bundan dolayı bu kez değişik tek yollar denedik.” ifadesini kullandı.

SAMBUCA’DA haneler tek EUROYA SATIŞA ÇIKARILDI

İtalya’da içinde yaşayan kimse kalmadığı amaciyla tek çok köy Tamamiyle boşaldı. İtalyan görevliler bu köy ve kasabalara nüfus çekebilmek amaciyla tek çok önlem ve teşviği devreye soktu. Sicilya Adası’nın Caltanisetta bölgesindeki Sutera kasabasında boşalan bölgeler mültecilere belirleme ediliyor. Sambuca kisminda ise boş ve bakımsız var olan haneler tek avro sembolik fiyatla ve restorasyon sözü karşılığında satışa çıkarıldı.

AVRUPA’DA İŞSİZLİĞİN EN YÜKSEK OLDUĞU ÜÇÜNCÜ ÜLKE

2014-2018 yılları arasında İtalya’da yaşayan İtalyan vatandaşlarının sayısı 677 bin azaldı. Göçler kırsal kesimden şehirlere veyahut başka Avrupa ülkelerine gerçekleşiyor. Yunanistan ve İspanya’nın derhal peşinden İtalya yüzde 9,9 işsizlik oranı ile Avrupa’da işsizliğin maksimum olduğu üçüncü ülke.

İtalya nüfusu azalan köylere yerleşip iş kuranlara 25 bin avro teşvik verecek
Kaynak: Euronews.com