Batman şehitleri törenle son yolculuğuna uğurlandı

Güncel

Diyarbakır’ın Kulp kazasi kırsalında şehit var olan Batmanlı Mehmet Bozyel ve İhsan Çelikbilek amaciyla Batman Valiliği bahçesinde merasim düzenlendi. merasime İçişleri bakanimiz Yardımcısı Mehmet Ersoy, Batman Valisi Hulusi Şahin, Garnizon Komutanı İhsan Kaplan, İl zaptiye Komutanı İsa Çakmak, Batman İl güvenlik Müdürü Mehmet Ali Akkaplan, kuruluş müdürleri ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Şehitlerin naaşlarının ambulanstan alınarak katafalka konulması ile başlayan tören, öz geçmişlerinin okunması ile ayni ritimde devam etti. merasimde konuşan İçişleri bakanimiz Yardımcısı Mehmet Ersoy, “Bugün hep birlikte tekrar tek acıyı paylaşıyoruz. 40 senedir bu Ülkenin evlatlarının bu coğrafyanın insanlarının kanına doymayan onlara üzüntü çektirmekten bıkmayan insanlıktan nasibini almamış Yalnızca ve Yalnızca geçimini saglamak etmek odun toplamak aşının işinin peşinde olmaktan başka hiçbir günahı hiçbir sorumluluğu hiçbir vebali olmayan insanların akıttığı kanın üstüne burada toplandık. Şehitlerimize Allah’tan gani gani rahmet diliyoruz. Artık tarihimiz süresince verdiğimiz mücadelenin en başarıya yakın günlerini yaşıyoruz. Hiçbir şekilde eylem yapamaz, güvenlik güçlerimizin karşısına çıkamaz zavallılarmış sayıları yok denilecek civarindan azlara inmiş yurttaslar ama ve ama annelerin gözyaşlarını annelerin feryatlarını bu coğrafyada insanlarımızın tekrar dirilişini tekrar yasama dönüşünü hazmedemeyenlerin yapabileceği ender kalleşliklerden tek tanesini yaşıyoruz ve tek tanesini yaşadık. Bundan başka Zati onlardan tek şey beklemiyoruz ve yapabilecekleri hiçbir şeyleri yoktur. Ümitsizliğe kapılmayacağız önümüze bakacağız yolumuza ayni ritimde devam edeceğiz. Bu toprakların vatan olması amaciyla ezelden bu tarafa verdiğimiz bütün mücadelelerde 15 Temmuzda ve sonrasında sınırlarımızın ötesinde yaptığımız mücadelelerde bizim huzur içinde barış içinde, güvenlik içinde esenlik içinde yaşıyabilmemiz amaciyla canlarını feda etmekten kaçınmayan bütün aziz şehitlerimize rahmet diliyorum” dedi.

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan Şehit vatandaşlar amaciyla düzen eden merasimde dua okudu. merasim esnasında da şehidin yakınları resmini sevmesi ve Türk bayraklı tabuta sarıldı. merasim sonrasında şehit cenazeleri omuzlarda araca taşındı. Şehit Mehmet Bozyel ve İhsan Çelikbilek İkiz Tepe ve Örmegözü köyüne defnedilmek üzere merasim alanından uğurlandı.

Osman Arslan