15 Temmuz gazisi, evinin balkonunda uçak yapıyor

Güncel

başşehir Ankara’da kendisinin atölyesinde ürettiği parçalarla evinin balkonunda kendisinin uçağını yapan Alper Sarısan, uçağın yüzde 70’lik bölümünü bitirdi.

15 TEMMUZ’DA GAZİ OLDU

Mühendislik Fakültesi mezunu var olan Alper Sarısan, üç sene evvel 15 Temmuz hain vuruş girişimi esnasında gazi oldu. Yaralarının iyileşmesi amaciyla hanede dinlendiği sırada webten araştırarak Cri-Cri (Tek personelli uçaklara) heyecan salan Sarısan, üç sene evvel evinin balkonunda kendisinin uçağını yapmaya başladı. Masrafların tamamını tek başına üstlendiğini söyleyen Sarısan, uçağın yüzde 70’lik bölümünün bittiğini ifade etti.

“YAPABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNDÜM”

15 Temmuz hain vuruş girişimi esnasında yaralanan ve gazi var olan Alper Sarısan, “Gazi olmamla birlikte hanede dinlenme ve rehabilitasyon sürem vardı. Bu süre içinde hemide Avrupa hemide Amerika ayni vakitte da başka ülkelerde kendisinin olanaklarıyla, evlerinde, garajlarında tayyare imalatı yapan insanları gördüm. Sonrasında şu anda yaptığım uçağı gördüm. Kendime ‘Neden bunun için eş tek şeyi Türkiye‘de yapmayalım?’ diye sordum. Yapabileceğimizi düşündüm, sonrasında üç aylık tek araştırma sonunda, ‘Bunu bizde yapabiliriz’ dedim” ifadelerini kullandı.

“YÜDE 70’LİK KISMINI KENDİ OLANAKLARIMLA TAMAMLADIM”

tayyare projesine üç sene evvel “Türkiye’yi temsil etmek amaciyla bu işe başlayacağım” diyerek girişen ve projenin yüzde 70’lik bölümünü bitirdiğini aktaran Sarısan, “Ülkemizi temsil etmek emeliyle ‘bu işe başlayacağım’ dedim ve üç sene evvel başladım. kendisinin Parasal imkanlarımla, kendisinin olanaklarımla projeyi buraya civarindan getirdim. Uçağın yüzde 70’lik bölümünü kendisinin olanaklarımla tamamladım. kimi Hanemde bulunan atölyemde parçaları yaptım, kimi de sanayide hatri sayilir büyüklükte tezgahlar da yardım alarak projeyi bu noktaya civarindan getirdim” diye konuştu.

“20 BİN LİRAYA YAKIN MALİYET OLDU”

üç senelik süre içinde bütün masrafları kendisi karşıladığını laf eden Sarısan, “3 senelik süre zarfında 20 bin liraya yakın tek maliyet oldu. ‘Ülkemizde bunu biz neden yapamayalım’ diyerek başladım. üç senelik süre içinde ağır ağır bu noktaya getirdim” dedi.

“MADDİ İMKAN VE SPONSORLUK ARIYORUM”

Projenin hızlanması amaciyla İhtiyaç duyulan konularda Parasal imkan ve sponsorluk aradığını söyleyen Sarısan, “Projenin, bu noktadan ardindan dahada hızlı ilerleyebilmesi amaciyla İhtiyaç duyulan konularda Parasal imkan ve sponsorluk arıyorum. hemide ülkemizi temsil etmek amaciyla ayni vakitte da bu konuyla alakali çok çok ileri tek noktaya gelebilmemiz amaciyla sponsorluklar bekliyorum” ifadelerini aktardı.

“TÜRKİYE’DE tek PERSONELLİ BİR UÇAK YOK”

Evinin balkonunda yaptığı uçağın özelliklerine değinen Sarısan, “Uçak microlight olarak geçiyor. tek personelli tek uçak, Türkiye’de tek personelli tek tayyare yok. başka ülkelerde yaptığım araştırmalarda Bir hayli ülkede kendisinin olanaklarıyla yapılıyor. Türkiye’de olanlar da vatan dışından ithal edilen uçaklar, ülkemizde microlight tek tayyare imal edebiliriz” ifadelerini kaydetti.

15 Temmuz gazisi, evinin balkonunda tayyare yapıyor
Kaynak: İHA