MYK emlak danışmanı belgeleri artık çift dilde

Ekonomi

Konuya ait değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Mesleki Yeterlilik Belgelendirme ve imtihan Merkezi Sorumlusu Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Özellikle yabancılara satış yapan firmalardaki danışmanlar Vesikalardaki çift dil desteği ile mesleklerindeki yeterliliklerini dahada basit delil edebilecekler” dedi.

Emlak işletmelerinde pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin alması koşul olan Mesleki Yeterlilik müessesesi (MYK) mesleki yeterlilik dokümanları de artık çift dilde veriliyor. MYK mesleki yeterlilik vesikalarının beynelmilel tanınırlığı ve geçerliliğini artırma çalışmaları kapsamında yürütülen AR-GE çalışmaları neticeninde dokümanların çift dilli olarak Türkçe-yabancı dil şeklinde düzenlenebilmesine başlandı.
Konuya ait değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Mesleki Yeterlilik Belgelendirme ve imtihan Merkezi Sorumlusu Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Özellikle yabancılara satış yapan firmalardaki danışmanlar Vesikalardaki çift dil desteği ile mesleklerindeki yeterliliklerini dahada basit delil edebilecekler. Artık bütün belgeler Türkçe-İngilizce olarak basılmaya başlandı. Yakın vakitte yapılacak çeviriler ile Türkçe-Arapça, Türkçe-Almanca ve Türkçe-Rusça benzeri başka dillerde de MYK mesleki yeterlilik dokümanı düzenlenebilir vaziyete gelecek” dedi.

Bilgi, maharet ve yetkinlik ispatı
MYK mesleki yeterlilik vesikalarının sahislarin mevzubahis ulusal yeterlilikte anlatilan öğrenme kazanımlarına sahip olduğunu gösteren belgeler olduğunu belirten Özelmacıklı, “Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği gereğince, taşınmaz ticaretine mevzu hizmetlerde bulunan kişiler amaciyla muafiyetler dışında MYK mesleki yeterlilik dokümanı zorunluluğu başladı. bunun için göre işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin de sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veyahut emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK mesleki yeterlilik vesikalarından birine sahip olmaları zorunlu” şeklinde konuştu.

Belgelerdeki karşılıklar belirlendi
Mesleki yeterlilik belgelerindeki İngilizce karşılıkları ile alakalı da izahlar yapan Özelmacıklı, “Örneğin sorumlu emlak danışmanı, ‘supervisor real estate consultant’ olarak tanımlanıyor. Emlak danışmanı ise ‘real estate consultant’ olarak karşılık buluyor. Aslında bu karşılıkların mesleki yeterlilik belgelerinde yer alması ile Ayrı olarak çeviri ihtiyacı da ortadan kalkmış oldu. Ayrıca; MYK tarafından yetkilendirilen şirketimiz, görev kapsamındaki 17UY0332-4 Emlak Danışmanı (Seviye 4) (Rev. No:00) ve 17UY0333-5 sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) (Rev. No:00) ulusal yeterliliklerinde imtihan ve belgelendirme faaliyetlerine ayni ritimde devam etmektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir