BANKALARIN FAİZ ORANLARI

Advertorial

Kredi çekmeden önce herkesin dikkat etmiş olduğu konulardan bir tanesi bankaların faiz oranları diyebiliriz. Bu oranlar bankasal işleyiş durumundan dolayı değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek olarak sizlere birkaç bankadan bahsedecek olursak, Akbank’tan 30000-40000 TL arasında kredi çekmek istiyorsunuz ve banka size 49-60 ay bir vade süreci oluşturdu. Bu süreçteki faiz oranı %1.93 olarak belirlenmiştir. Bu durum bankadan alacağınız tutar ve vadeye göre değişkenlik gösterecektir. Yapı kredi için ise 50000-75000 TL ve 49-60 ay vadeli olarak kredi çekmek istediğinizde %1.8 olarak faiz oranınız belirlenecektir. Faiz oranlarını tam anlamıyla anlamak istiyorsanız, karşılaştırmalı siteleri kontrol edebilirsiniz.  Bankaların faiz oranlarını bu şekilde daha kolay görebilirsiniz. Örnek olarak kredi çekmek istediğiniz bankayı belirleyerek aynı zamanda vade ve çekeceğiniz meblağı belirleyerek faiz oranını bu şekilde daha rahat bir şekilde görerek size en uygun olan faiz oranını belirleyebilirsiniz. Faiz oranlarını kendi bütçenize göre belirleyip sizi sarsmayacak seçimleri bu şekilde daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

KREDİ FAİZ ORANLARI

Faiz oranları her zaman kredi çekmek isteyen kişilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Kredi faiz oranları yüksek kredi çekimlerinden oldukça dikkat edilen konulardan bir tanesidir. 2019 yılı itibari ile birçok kişi evlilik, eğitim gibi alanlarda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi çekmektedir. Peki tam anlamıyla kredi faiz oranları nasıldır?  En düşük faiz oranları ihtiyaç kredileri için 1 hafta önce %1.55 iken konut kredisi 1 hafta önce %1.49 ve taşıt kredisi ise %1.72 olarak belirlenmişti. Bu durum 1 ay ve 1 yıl önce tabi ki farklıydı.  Kredi faiz oranları bu şekilde ifade edilebilir.

KREDİ FAİZ ORANLARI DEĞERLENDİRME

Geçen yıl itibari ile kredi faiz oranları değerlendirme olarak kademeli olarak artmış ve bu durum sonucunda konut kredisi faiz oranı olarak %1.50 ve %1.80 olarak ihtiyaç kredisi ise %1.80-2.00 aralığında seyretmişti. Bankaların kredi verebilmek adına fon oluşturduklarını söyleyebiliriz. Fakat TL’nin değerinin düşmesinden dolayı kredi fonları yukarı çıkmıştır. Bu da yükselişe neden olmuştur. Kredi faiz oranları değerlendirme olarak yükselişe geçtiğini belirtebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir