Lise nakil sonuçları: İkinci nakil boş kontenjan ve taban puanlar belli oldu! (MEB LGS nakil sonuçları)

Eğitim

LGS birinci atama sonuçları derhal peşinden gözler 2. atama başvurularına çevrildi. neticelere Bakanlığın internet sitesi adresinden kimlik numaraları girilerek ulaşılabiliyor. Lise atama neticeleri derhal peşinden yerleştirilen öğrenciler kayıtlarını yapacak, yerleşemeyen öğrenciler ise lise 2. atama döneminde tekrar seçenek yapacak. bu erken başlayan yerleştirmeye esas 2. atama seçenek başvuruları ise 8 Ağustos’ta sona erecek. Yerleştirmeye esas 2. atama sonuçlarının 10 Ağustos’ta açıklanmasıyla merkezi olarak yürütülen anne yerleştirme zamani tamamlanacak. İkinci atama başvurusu yapacak öğrenciler amaciyla boş kontenjan ve taban nokta verileri paylaşıldı.

LİSE  NAKİL SONUÇLARI

İKİNCİ NAKİL TERCİH BAŞVURU EKRANI

LİSE İKİNCİ NAKİL BOŞ KONTENJANLAR

LGS TABAN PUANLARI

İKİNCİ NAKİL TERCİH BAŞVURULARI NE ZAMAN?

29 Temmuz-2 Ağustos dönemini kapsayan 2019 senesi Ortaöğretim müesseselerine Yerleştirmeye esas 1’inci atama neticeleri belli oldu. neticelere Bakanlığın internet sitesi aderesinden kimlik numaraları girilerek ulaşılabiliyor. bu erken başlayan yerleştirmeye esas 2. atama seçenek başvuruları ise 8 Ağustos’ta sona erecek. Yerleştirmeye esas 2. atama sonuçlarının 10 Ağustos’ta açıklanmasıyla merkezi olarak yürütülen anne yerleştirme zamani tamamlanacak. Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler amaciyla il/ilçe öğrenci yerleştirme ve atama komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül’de yerleştirme zamani sona erecek.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİME İLGİ ARTTI

Yerleştirmeye esas birinci atama nihayetinde mesleki ve teknik Anadolu
liselerine yerleşen öğrenci sayısı, birinci yerleştirme sonuçlarına göre yaklaşık
yüzde 5 yükseldi. geçen sene her yerleştirme nihayetinde mesleki ve teknik Anadolu
liselerine yerleşen öğrenci oranı azalmıştı.

Öte yandan, birinci yerleştirme ve yerleştirmeye esas birinci atama nihayetinde mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısının geçen yila göre yüzde 15 artması dikkati çekti.

NAKİL SONUÇLARI İLE YERLEŞTİRME ORANI YÜZDE 98’E YÜKSELDİ

MEB yetkililerinden alinan bilgiye göre, birinci yerleştirme nihayetinde öğrencilerin yüzde 95’i istek ettikleri liselere yerleştirilirken, bu nispet yerleştirmeye esas birinci atama nihayetinde yüzde 98’e yükseldi.

Birinci yerleştirme ve yerleştirmeye esas birinci atama nihayetinde liselere yerleşen öğrenci sayısı tek milyon 27 bin 322’ye yükseldi.

NAKİL TERCİHLERİNİ KİMLER YAPABİLİR?

⦁ imtihanla öğrenci alan okullardan birine yerleştiği halde dahada üst tercihlerinden birine yerleşmek isteyenler
⦁ mahalli yerleştirme ile istediği tercihlerden birine yerleşmiş ama imtihanla öğrenci alan tek okula yerleşmek isteyenler
⦁ mahalli yerleştirme ile yerleştiği okulu değiştirmek veyahut merkezi yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleşmek isteyenler
⦁ Hiçbir tercihine yerleşmemiş olanlar
⦁ İlk yerleştirme döneminde seçenek yapmamış olanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir