Bildirilmeyen HGS cezası iptal edildi

Güncel

Özel aracıyla 2017 seneninde Avrasya Tüneli‘nden iki sefer geçiş yapan T.T.’ye, HGS kartında yeteri civarindan bakiye olmadığı için, geçişinden tek ayin ardindan 365 Lira 20 kuruş karar bildirimi geldi. Normal şartlarda 33 Lira 20 kuruş ödemesi koşul olan T.T., geçiş ihlali yaptıktan ardindan tediye süresi var olan 15 vakit içinde kendisine hiçbir bildirim yapılmadığı gerekçesiyle, ihlali öğrendiği 15 vakit içinde geçiş tutarını (33 Lira 20 kuruş) posta ile alakalı şirkete gönderdi. Ancak, şirket ödemeyi onay etmedi.

dört ayin ardindan da mağdur T.T.’ye ihlalli geçiş bedelinin ödenmesine ait ihtar bildirimi tebliğ edildi. Bunun üstüne T.T., Ataşehir Tüketici ortada hakem Heyeti’ne başvurdu. Tüketici ortada hakem Heyeti, 332 TL’lik cezanın iptaline, 33 Lira 20 kuruşluk geçiş fiyatinin ise ödemesine karar verdi. Heyet gerekçesinde, “Satıcı (şirket), kaçak geçiş veyahut yoksun bakiye ile geçişlerde 15 vakit zarfında tediye yapılmadığında geçiş fiyatinin on katı meblağında karar uygulanabileceğini, bu cezanın tahakkuk ettirilebilmesi amaciyla bildirim koşulu bulunmadığını ileri sürmüş ve beyanıyla tüketiciye tediye ihbarında bulunmadığını zımnen onay etmiştir.

BİLDİRİM ŞARTI

Her ne civarindan yasada bildirim koşulu bulunmasa da hukukun esas ilkesi gereği, verilen kararın ve cezanın uygulanabilmesi çoklukla bildirim şartına bağlıdır” ifadelerine yer verdi. Bunun üstüne Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş., kararı tek üst mahkemeye taşıdı. Ancak, İstanbul Anadolu 7. Tüketici Mahkemesi de iki geçiş ücreti var olan 33 Lira 20 kuruşun ödenmesine, bildirimsiz kesilen karar var olan 332 TL’nin ise iptaline karar verdi.T.T. ise, “Hakkım olanı aldım. Darısı başka tüketicilerimizin başına” dedi.

ARTIK dört KAT

Geçtiğimiz sene köprü ve otoyollarda kaçak geçişin cezasını 10 kattan dört kata düşüren düzenlemenin kapsamı genişletilmişti. Bu düzenlemenin derhal peşinden Avrasya Tüneli’ndeki kaçak geçişlerde de artık dört kat karar kesiliyor. T.T. ise bu düzenlemeden evvel geçiş yapmıştı.

‘ÇOK SAYIDA MAĞDUR VAR’

Mağdur avukatı Ersin Şenyürek karara ait şunları söyledi: “Avrasya Tüneli’nin geçişindeki gişelerde rastgele tek denetim ve ikaz cihazı bulunmuyor. Dolayısıyla tüketiciler buradan geçiş yaparken OGS ve HGS’lerde bakiyeleri olmaması vaziyetinde ayrım etmeden geçiş yapıyor. 15 vakit içinde bakiye ödenmediğinde çok tek karar kesiliyor. Müvekkilime kesilen cezada da durum aynı oldu. bu konuyla alakali mağdur var olan çok fazla tüketici var. Ve bu karar, Tüketici Mahkemesi’nde olduğu ve alicilarin yararına olduğu amaciyla emsal tek karar olarak değerlendirilebilir.”

‘TÜKETİCİ UYARILMALI’

Tüketici müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, mevzu hakkinda şu izahı yaptı:

“Hukukta bildirim yapılmadan karar uygulanmaz. bazı vakit sistemlerin arızadan okunmaması, bazı vakit da bakiye yetersizliğinden tüketicinin geçiş fiyatını ödemeden o hizmeti kullanması ile alakalı uyarılması lazım. Bu kararın en mühim özelliği geçiş cezasına muhatap var olan yüzbinlerce insan amaciyla emsal oluşturmasıdır. Firma ‘İnternet sitemden baksın’ diyemez. İnternetten anlamayan ne yapacak o zaman?” (Milliyet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir