Putin, yanan denizaltının nükleer güçle çalıştığını açıkladı

Dünya

Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin, hafta başında yangın çıkan denizaltının nükleer denizaltı olduğunu söyledi.

Kremlin’in web sitesinden yapılan açıklamada, 14 denizcinin hayatını yitirdiği yangınla alakalı Rusya müdafaa Bakanı Sergey Şoygu’nun hükümet Başkanı Vladimir Putin’e aktardığı bilgilere yer verildi.

izaha göre, nükleer denizaltıdaki yangın akü odasında Başka bir deyişle denizaltıyı çalıştıran yakıtın depolandığı kisimda çıktı.

Putin’in suali üzerine, müdafaa Bakanı Sergey Şoygu’nun denizaltıdaki nükleer reaktörün kontol altına alındığını söylediği belirtildi.

ÜZERİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Rus yetkililer, müdafaa bakanlığının şimal kutbunda deniz yatağında araştırma yaptığını söylediği denizaltıda 14 askerin ölümüne yollar açan talihsiz kaza konusundaki detayların üstüne örtmeye çalışmakla suçlanıyordu.

müdafaa Bakanlığı, olayın Pazartesi bugünü yaşandığını açıklamış, ama bu İzah Salı bugünü yapılmıştı. Komşu Norveç’in, denizaltının nükleer reaktöre sahip olmadığı konusundaki yoğun araştırmalarına karşın, bu konudaki resmi İzah da tertemiz yapıldı.

‘REAKTÖRÜ savunmak İÇİN ÖNLEM ALINDI’

Kremlin’in yayımladığı müzakere zabıtlarına göre, Şoygu denizaltıdaki yangının yakıt hücresinde başlayıp, dağıldığını söyledi. Putin de “Peki ya nükleer reaktörü ne oldu? vaziyeti ne?” diye sordu.

Şoygu ise bu soruya, “Araçtaki nükleer reaktör Tamamiyle izole ve insansız haldeydi. Mürettebat reaktörü savunmak amaciyla bütün önlemleri aldı ve Tamamiyle çalışır durumda” Cevabını verdi.

Rus yetkililer, denizaltının ismini ve tipini izahı reddetti. Ancak, Rus medyasındaki haberler denizaltının AS-31 isimli çok saklı tek derin su denizaltısı olduğunu söylüyor.

KREMLİN: GİZLİ BİLGİ, AÇIKLAYAMAYIZ

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin’in bu konuya değin bütün bilgilere sahip olduğunu ama bunların kamuoyuna açıklanamayacağını söylemişti. Peskov, “Çünkü saklı bilgi kategorisine giriyor” ifadesini kullanmıştı.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir