Polisin şehit edilmesini planlayan firari yakalandı

Güncel

Adana’da 6 Kasım 2016’da Yüreğir kazasina bağlı Başak Mahallesi’nde pkk terör örgütü PKK yandaşları, aralarında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu HDP’li 9 milletvekilinin tutuklanmasını yalan neden edip, Çukurova Caddesi’ni yaktıkları lastiklerle araç ve yaya trafiğine kapatıp, korsan gösteri düzenledi. Polisin müdahalesi neticesi göstericiler ara sokaklara kaçtı.

Sokak arasından ‘Saddam’ lakaplı Sedat Şimşek’in açtığı için ateş neticesi ağır yaralanan Çevik güç Şube Müdürlüğünde görevli zabita memuru Mustafa Yeli, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit düştü. Olayla alakalı olarak Adana 11. Ağır karar Mahkemesi’nde 6’sı yakalanmis 30 kişi ile alakalı dava açıldı.
Tam üç sene süre gelen yargılamanın ardından, tek Mart 2019’da görülen karar duruşmasında Sedat Şimşek çifte ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl, olayın başka organizatörlerinden Zeki Binici ağırlaştırılmış müebbet ve ‘kasten erkek öldürme’ suçundan da 29 sene mapus cezası aldı. Aynı davada yargılanan 14 sanığa 6 ay ile 25 sene arasında değişen mapus cezası verilirken, başka 14 maznun salıverilme etti.

Delil bırakmamak amaciyla her şeyi yapmış

Söz konusu olayda pompalı tüfekle havaya ateş açarak polisi pusuya çeken ve kanlı saldırının planlayıcılarından biri var olan Osman Işıklı (31), Terörle ugras Şube Müdürlüğü ekiplerince Yüreğir kazasina bağlı Yunus buyruğa Mahallesi’nde saklandığı yerde yakalandı. Işıklı’nın olay hatıranda tanınmamak amaciyla yüzünü bezle kapattığı, arkasında delil bırakmamak amaciyla de eline eldiven taktığı ve ayakkabısının üstüne de çorap geçirdiği öğrenildi.
Hakkında 14 sene 5 ay mapus cezası verilen Işıklı, cezaevine konuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir