Barış Telli, ilkokulda kendisine protez bacak yaptıran Derya Bakır ile 20 yıl sonra buluştu

Spor

Öğretmen Derya Bakır’ın Batıkent semtindeki evinde gerçekleşen buluşmada his dolu anlar yaşandı. Barış’ın annesi Aysel Telli de buluşmada gözyaşlarına hakim olamadı.

Pursaklar’daki Hakan Akbıyık İlkokulu’nda öğretmenlik görevini sürdüren Derya Bakır, 20 sene evvel Barış’ın sınıfında arkadaşlarıyla birlikte stajyerlik yaptıklarını, hikayesini öğrendikten ardindan da kendisine protez bacak sağlamak amaciyla teşebbüste bulunduklarını söyledi.

barış ile İsmet Aydınlı İlköğretim Okulunun üçüncü sınıfında tanıştıklarını ve hikayenin bunun benzeri başladığını laf eden Bakır, yaşanan zamani şöyle anlattı:

“Kırıkkale’de okudum. İlk yılımızda stajyer öğretmenlik yapıyordum. bendeniz ve iki arkadaşım Barış’ın sınıfındaydık. barış ile tanıştık. Çok tatlı ve çok güler yüzlü tek çocuktu. Hikayesini öğretmenine sorduk. serisinin ‘neden protez yaptırmadıklarını’ sorduk, o da bize ‘maddiyattan’ dedi. bendeniz vaziyeti iki arkadaşıma anlattım. ‘Ne yapabiliriz’ dedik. kazanç toplasak mı diye düşündük. O dönem, bu dönemden farklıydı. İnsanlar birbirine güveniyordu. Üniversiteden tanıdığımız, tanımadığımız arkadaşlardan kazanç topladık. Doktora gittik ama paramız yoksun geldi. Valiye gittik, bizi onay etti. Bizi yasamsal yardımlaşmaya yönlendirdi. Paranın üstünü onlar tamamladı. barış ile birlikte arkadaşlarla Ankara’ya geldik. 1999 seneninde bacağı yaptırdık. Kırıkkale’de bunun benzeri tek imkan olmadığı amaciyla protezi Ankara’da yaptırdık. Doktoru nereden bulduk bilmiyorum. Barış’ın evine gittikçe annesiyle görüşmüştük. Derya Bakır, valilik, yasamsal yardımlaşma, arkadaşlarımız Esma Ay, Asuman Çıplak ve Oğuzhan arkadaşımız. derslik öğretmeni Şükran öğretmen de vardı.”

Başlattıkları süreçte Barış’ın protez bacağına dört ayin ardindan kavuştuğunu laf eden Bakır, “Kırıkkale halkı da hatri sayilir büyüklükte destek olmuştu. Yalnızca bizim çabamızla var olan tek şey değildi. Kırıkkale halkıyla yaptığımız tek işti.” değerlendirmesinde bulundu.

YILLARCA BARIŞ’I ARADI

Aklında her vakit Barış’ı bulmak fikrinin bulunduğunu ama nasıl bulacağı ile alakalı yoksun kaldığını ifade eden öğretmen Derya Bakır, “Staj yaptığım okulu dahi hatırlamıyordum. yasamsal medyadan ‘Barış’ diye yazıyorum ama bulamıyorum. Kırıkkale’ye gitsem ‘kim bana muavin olacak’ diye düşünüyordum.” ifadelerini kullandı.

Arama motoruna umutsuz tek şekilde “Kırıkkale, Barış, protez bacak” yazdığını belirten Bakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Barış’ı nasıl bulabilirim. kati bulmam lazım’ dedim. Arama motoruna yazarken de dedim ‘Barış’ı bunun benzeri bulamam’ En azından kent gazetesinin haberini bulurum diye düşündüm. Barış’ın resimlerini gördüm. İlk başta ‘bu değildir’ dedim. Hikayesini okudum. hikaye birebir tutuyor. Fotoğraflara baktım, gözler ve gülüş hiç değişmemiş. ‘Kesinlikle bu bizim Barış’ dedim. Barış’a ileti attım. Barış’ı Instagram üzerinden buldum. uzunca uzun yazdım. cevap yazmasını istedim. Bakacağını düşünmedim. ardindan erken kalktım, baktım, paylaşım yapmış. 20 sene ardindan protez bacak sayesinde Barış’ı buldum.”

DERYA ÖĞRETMENİ RÜYASINDA GÖRDÜ

Ampute ulusal Futbol Takımı oyuncusu barış Telli, takriben tek hafta evvel erken 5’te telefonunda tek ileti gördüğünü ve bugüne gelen hikayenin bunun benzeri başladığını söyledi.

Sınıfa tertemiz öğretmenler geldiğinde öğrenciler olarak heyecanlandıklarını ifade eden ulusal futbolcu, “Arkadaşlarıyla kendisinin aralarında bana ‘protez bacak yaptıralım’ diye evvel önce derslik öğretmenim Şükran hanıma, dahada ardindan da aileme söylemişler. Annem, babam ve bendeniz fazlasıyla heyecan yaşadık.” dedi.

barış Telli, şöyle konuştu:

“Sabah 5’te uyandım. Uyku tutmadı, telefonumda gezerken iletilerde tek şey dikkatimi çekti, bendeniz de okudum. Sonrasında yattım ve Derya öğretmenimin güler yüzünün resmini düşümde gördüm. Uyandım. O düş aklıma geldi. Annemin yanına gittim. iletisi anneme de okudum. Annem iletisi okuduktan ardindan göz yaşlarına hakim olamadı. Zira o anı yaşadı. Rüyayı da anlattım, tekrar ağladı.”

Protez bacağa sahip olduktan yıllar ardindan o dönemin gazetesine çıktıklarını anımsadan ampute ulusal futbolcu, “Barış yer değneklerinden kurtuldu’ haberiyle Kırıkkale İl Gazetesi’ne çıkmıştık. O gazeteyi hep sakladım. kimi açtım okudum.” diye konuştu.

AİLE, EKONOMİK nedenlerle PROTEZ BACAK YAPTIRAMADI

Buluşmada gözyaşları hiç dinmeyen barış Telli’nin annesi Aysel Telli de o dönemde aile olarak ahenk gösteren ücret sıkıntı yaşadıklarını ve çocuğuna muavin olamadıklarını anlattı.

Okullarda öğrencilere o dönemde sakat dediklerini anımsadan Aysel Telli, “Engelli dahi demezlerdi. Çok üzülürdüm ve ağlardım. Barış’ı takip etmek amaciyla öğretmenlerle devamlı iletişim halindeydim. Zira Erkek çocuğumun ayağı ve sıra kanıyordu. bu yüzden devamlı okula gidip gelirdim.” dedi.

anne adayi Telli, Derya öğretmenin konuyu kendisine açması sonrasında hatri sayilir büyüklükte tek mutluluk yaşadığını belirterek, şunları söyledi:

“Barış’ı kistas almak amaciyla götüreceklerini söylediler. Çok mutluluk dolu oldum. dört ayin ardindan Barış’ın ayağında protezi görünce, ayağını kaybetmeden evvelki vaziyeti gözümün önüne geldi. Barış’ın protezini yaptırmak amaciyla mali vaziyetimiz uygun değildi. O vakit protez bacak yaptırmak pahalıydı. Sağolsun öğretmenlerim. devamlı muavin oluyordu. O şartlarda bulunacak tek durum değildi. Babası inşaatçıydı. Yazın çalışır, kışın yatardı.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir