İran’dan ABD’nin şartsız müzakere teklifine cevap: Kelime oyununu bırakın

Güncel

ABD’nin ön koşulsuz müzakere teklifine cevap veren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, “Gizli tek takım hedeflerin tertemiz izahlar ve kelime oyunları ile sunulması İran amaciyla kistas değildir” dedi. İran amaciyla ölçünün ABD’nin İran’a baz alinarak politikalarının değişmesi olduğunu belirten Musevi, “Yaptırım ve baskıların İran üzerinde ayni ritimde devam edeceğini söylemesi bu politikalarda tek değişikliğin olmadığını göstermekte” ifadesini kullandı.

“TEK SEÇENEĞİMİZ MÜCADELE VE DİRENİŞTİR”

Akademisyenlerle tek arayan gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ABD’nin uyguladığı politika ve eylemlerden pişman olmadığı sürece direnişe ayni ritimde devam edeceklerini söyleyerek, “İran milletinin temsilcisi olarak açık tek şekilde şunu belirtmeliyim. Düşman uyguladığı politikalardan pişman olmadığı sürece tek seçeneğimiz ugras ve direniştir” dedi.

“BİR GÜN YENİDEN MÜTALAA MASASINA OTURABİLİRİZ”

ABD’nin dahada evvelce müzakere amaciyla Bir takım şartlar sunduğunu ama nihayet haftalarda bu şartlardan vazgeçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Ruhani, müzakerenin saygı çerçevesinde olması gerektiğini söyleyerek, “Eğer onlar Sahiden seçtikleri yolun yanlış olduğunu anlarlar ise tek vakit tekrar müzakere masasına oturabiliriz” ifadesini kullandı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsviçre ziyaretinde İranlı yetkililerle ön koşulsuz müzakereye hazır olduklarını söyleyerek, “İran ile masaya oturmaya hazırız” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir