Türk Askeri İçin Çeliği Delebilen Son Teknoloji Lazer Silahı Geliştirildi

Güncel

Mehmetçiğe süper lazer silah geliyor. TÜBİTAK, ulusal piyade tüfeği MPT 76’ya monte edilebilen ulusal lazer silahı geliştirdi.

“ÇELİĞİ DELEBİLİYOR”

endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜMOL’u Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tanıttı. TÜMOL’un Tamamiyle ulusal olarak tasarlandığını ve üretildiğini belirten bakanimiz Varank, “Bu, patlayan veyahut ateşli tek silah değil. Elektriği lazer ışığına çeviriyor. Kısa mesafede tesiri çok yüksek. ama kızılötesi kamera ile görülebiliyor. 20 kW güç düzeyinde tek geminin güvertesindeki çeliği delebiliyor” dedi.

EN ÖNEMLİ müdafaa SANAYİ BULUŞMASI

Türk müdafaa sanayindeki gelişmelerle irtibatlı olarak dünyanın en mühim müdafaa endüstri buluşmalarından biri vaziyete gelen IDEF, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle kapılarını açtı. Bir hayli türk mali ve ulusal ürünün bulunduğu fuarda, TÜMOL da görücüye çıktı.

MİLLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİLDİ

bakanimiz Varank, açılış merasimi döneminden evvel TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TÜBİTAK yönetim heyeti Üyesi Haluk Bayraktar ve ülkemiz Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile birlikte TÜBİTAK’a bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) standında incelemelerde bulundu. BİLGEM tarafından ulusal imkanlarla geliştirilen TÜMOL’u, beraberindeki askerle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanına getiren Varank, süper silahla alakalı bilgi verdi. Erdoğan’a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, müdafaa endüstri Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de eşlik etti.

“CAYDIRICI ETKİ”

Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tanıttığı TÜMOL ile alakalı şunları söyledi: “Bu lazer silah sistemi, BİLGEM tarafından Tamamiyle ulusal olarak tasarlanarak üretildi. Bu, patlayan veyahut ateşlenen tek silah değil. Elektriği lazer ışığına çeviriyor. Kısa mesafede tesiri çok yüksek. 150 metrede hedefi kati tesirsiz vaziyete getiriyor. 250 metrede zarar veriyor. sema şartlarına bağlı olarak tek kilometreye civarindan caydırıcı tesiri var.”

“TAHRİP EDİCİ LAZER IŞIĞI”

TÜMOL’un BİLGEM’deki 5 senelik tek çalışmanın ürünü olduğunu belirten Varank, “Optik, elektronik ve fizik mühendisleri bu çalışmada yer aldı. Bu silah, ses çıkarmıyor, kokusu yok. ama kızılötesi kamera ile görülebiliyor. 500 watt’a civarindan tek güç seviyesi var. 20 kW güç düzeyinde ise tek geminin güvertesindeki çeliği delebiliyor. Bu tahrip edici tek lazer ışığı. TÜMOL, el yapımı patlayıcılardan dronlara civarindan Bir hayli değişik amaç türüne karşı faal tek şekilde kullanılabilecek. Mehmetçiğe her manada üstünlük sağlayacak” diye konuştu.

“TAM BAĞIMSIZ müdafaa SANAYİ”

IDEF ile alakalı değerlendirmelerde bulunan Varank, “Ülkemiz bu erken müdafaa endüstri alanında kuvvetli tek Ar-Ge ekosistemine, imalat kabiliyetlerine, amaç ve çözüm odaklı tek nazar açısına sahip. Sektörde 16 senede 700 türk mali patent başvurusu yapıldı; bunun yüzde 63’ü Yalnızca nihayet 5 senede gerçekleşti. Yüzde 65’e varan tek yerlilik oranına ulaştık. Geldiğimiz nokta, Sayın Cumhurbaşkanımızın 17 sene süresince alana koyduğu ‘Tam bağımsız Türk müdafaa sanayi’ vizyonu sayesinde gerçekleşti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir