Türkiye, sandık başına gidiyor

Güncel

Pazar bugünü yapılacak mahalli seçimlerde 18 yaşını dolduran tek milyon 156 bin kişi, evvel kez oy kullanacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamasına göre, seçimlerde, T.C. vatandaşlığına geçen 53 bin 99 Suriyeli de sandık başına gidebilecek.

DOĞUDA tek SAAT ÖNCE BAŞLAYIP, tek SAAT ÖNCE BİTECEK

Oy verme işlemi Tükiye’nin doğusundaki şehirlerde saat 07.00’de başlayıp, saat 16.00’da sona erecek. Bu iller şöyle: “Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.” başka şehirlerde ise oy kullanma işlemi saat 08.00’de başlayıp, saat 17.00’de bitecek.

EN çok SEÇMEN İSTANBUL, asgari BAYBURT’TA

Yüksek seçenek Kurulu’nun bilgilerine göre, seçmenin yüzde 50,7’si kadın, yüzde 49,3’ü ise erkek. en çok seçmen, 10 milyon 560 bin 963 ile İstanbul, asgari seçilecek kisi ise 58 bin 562 ile Bayburt’ta bulunuyor.

ÇANKAYA’NIN SEÇMEN SAYISI, 7’Sİ BÜYÜKŞEHİR, 58 İLDEN FAZLA

Seçmen sayısının en çok olduğu kaza ise 680 bin 254 ile Ankara’nın Çankaya ilçesi. Çankaya’daki seçilecek kisi sayısı, ‘büyükşehir’ statüsündeki Erzurum (498 bin 253), Eskişehir (651 bin 356), Malatya (561 bin 708), Mardin (484 bin 284), silahlı güç (581 bin 352), Trabzon (594 bin 589) ve Van’ın (652 bin 878) da aralarında bulunduğu 58 ilin seçilecek kisi sayısından fazla.

SEÇİME 12 PARTİ GİRİYOR

31 Mart mahalli İdareler genel Seçimleri’nde 12 partinin adayları ve bağımsız adaylar yarışacak. Seçimlere katılan partiler; AKP, Bağımsız ülkemiz Partisi (BTP), hatri sayilir büyüklükte Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet milletçe Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İYİ Parti, ulusalci devinim Partisi (MHP), mutluluk Partisi (SP), ülkemiz Komünist Partisi (TKP), vatan Partisi (VP).

81 İL, 922 iLÇE, 386 BELDEDE 8 BİN 270 ADAY

Pazar bugünü 30 büyükşehirde 316 aday büyükşehir belediye başkanı, başka 51 kent ve 922 kaza ve 386 beldede ise 7 bin 954 aday ise belediye başkanı olabilmek amaciyla yarışacak. Seçimler nihayetinde 30’u büyükşehir belediyesinde olmak üzere, toplaminda 1389 aday, 5 yıllığına reis seçilecek.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR İÇİN 24 BAĞIMSIZ ADAY

Yerel seçimlere 8 bin 270 adaydan 630’u, bağımsız olarak girecek. Bu adaylardan 71’i büyükşehir belediye başkanı olabilmek amaciyla yarışacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı en çok bağımsız aday sayısıyla dikkat çekti. İstanbul’da 24, Ankara ve Diyarbakır’da 5, İzmir’de ise bağımsız dört aday büyükşehir belediye başkanlığına talip.

CUMHUR İTTİFAKI’NA KARŞI MİLLET İTTİFAKI

Türkiye, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumla onay edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi ile birlikte tertemiz tek döneme girdi. Parlamenter sistemden partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçişle birlikte, başbakanlık makamı kalktı. Cumhurbaşkanı seçilebilmek amaciyla yüzde 50 1 oy alınması şartı, seçimlerde de derhal hemen ittifakları mecburi vaziyete getirdi.

FETÖ’nün 15 Temmuz vuruş girişiminin derhal peşinden yakınlaşan AK Parti ve MHP, hemide 16 Nisan referandumunda ayni vakitte da 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ittifak yaptı. Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ulusalci devinim partisi genel Başkanı hükümet Bahçeli liderliğinde ‘Cumhur İttifakı’nda buluşan iki parti, 31 Mart mahalli İdareler genel Seçimleri’nde de ittifak kararı aldı.

CUMHUR İTTİFAKI’NDA 30’U BÜYÜKŞEHİR, 51 İLDE İTTİFAK

İttifak kapsamında AKP, Adana, Manisa ve Mersin’de ulusalci devinim partisi adaylarını, ulusalci devinim partisi ise başka 27 büyükşehirde ak parti adaylarını destekleyecek. İki parti, büyükşehirler dışında 21 şehirde dahada ittifak yapacak. MHP; Rize, Ağrı, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Giresun, Hakkari, Muş, Siirt, Sinop, Şırnak, Ardahan ve Yalova’da AKP’nin adaylarını destekleyecek. ak parti ise Iğdır, Kars, Kırklareli ve Osmaniye’de MHP’nin adaylarına destek verecek.

CHP VE İYİ PARTİ DE 51 İLDE İTTİFAK YAPACAK

Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisinin adaylarını çıkaran cumhuriyet milletçe partisi ve İYİ Parti de mahalli seçimler amaciyla ‘Millet İttifakı’ çatısı altında tek araya geldi. bunun için göre iki parti, 30 büyükşehrin 24’ünde ittifaka gidecek. Kurulduktan ardindan evvel kez mahalli seçimlere katılacak var olan İYİ Parti; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Malatya, Muğla, Ordu, Tekirdağ’da cumhuriyet milletçe partisi adaylarını destekleyecek.

CHP ise Balıkesir, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Trabzon’da İYİ Parti’nin adaylarına destek verecek.

İki parti, Mersin, Mardin, Van ve Erzurum’da ise kendisinin adaylarıyla seçime girme kararı aldı. Mersin’de İYİ Parti aday çıkaramadığı amaciyla Demokrat Parti’nin adayı Ayfer Yılmaz’ı destekleyecek. Diyarbakır’da İYİ Parti aday çıkarmazken, bu şehirde ittifaka baz alinarak de tek İzah yapılmadı. Şanlıurfa’da ise her iki parti, büyükşehir belediye başkanlığı amaciyla aday göstermedi.

CHP ve İYİ Parti, 24 büyükşehrin dışında, 27 şehirde dahada ittifak yapacak. bunun için göre; 16 şehirde CHP, 11 şehirde ise İYİ Parti adayları desteklenecek. CHP; Artvin, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Erzincan, Giresun, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Sinop, Tunceli, Yalova ve Zonguldak’ta, İYİ Parti ise Afyonkarahisar, Aksaray, Düzce, Elazığ, Isparta, Kilis, Kırıkkale, Nevşehir, Osmaniye, Tokat ve Yozgat’ta aday gösterdi.

BBP CUMHUR İTTİFAKI’NI DESTEKLEYECEK

Büyük Birlik Partisi genel Başkanı Mustafa Destici, mahalli seçimlerde, büyükşehirlerde Cumhur İttifakı’nı destekleyeceklerini açıkladı.

HDP, ŞANLIURFA’DA SP LEHİNE ADAYLARINI GERİ ÇEKTİ

Şanlıurfa’da HDP, Büyükşehir, Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye belediye reis adaylarını mutluluk Partisi (SP) adayları lehine art çekti. HDP, büyükşehir ve bu üç kazada SP adaylarını destekleyecek.

İYİ PARTİ IĞDIR’DA MHP, AHLAT’TA AK PARTİ ADAYINA DESTEK VERECEK

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener, Iğdır ve Bitlis’in Ahlat kazasinda Cumhur İttifakı’nın adaylarına destek vereceklerini belirtti. Akşener, “Iğdır sınır şehrimiz. Ahlat, Osmanlı Devleti’nden bu yana sembolik değeri çok fazla tek ilçemiz. Biz aday çıkarmıyoruz. Cumhur İttifakı’nın paydaşlarına sesleniyorum; oturun, anlaşın tek adaya düşürün. Bizim Iğdır’da 5 bin 500’e yakın oyumuz var. Ahlat’ta MHP’den belediye başkanı seçilmiş dahada ardindan AKP’ye geçmiş Mümtaz bey var. Orada da 745 oyumuz, aday çıkarmıyoruz ve Mümtaz Bey’in seçilmesine katkıda bulunmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Iğdır’da Cumhur İttifakı kapsamında aday çıkarmayan AKP, MHP’nin adayı İsa Yaşar Tezel’i destekleyecek.

17 VEKİL, BAŞKANLIK İÇİN YARIŞACAK

31 Mart mahalli İdareler genel Seçimleri’nde 17 mebus belediye başkanı olmak amaciyla yarışacak. Seçimlerde AKP’den 3, CHP’den 5, HDP’den 6, İYİ Parti’den 2, bağımsız olarak da tek mebus aday oldu.

AKP’de, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanlığı görevini bırakan Binali Yıldırım, İstanbul; Çevre ve Şehircilik Daha önceki Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara; Aydın mebus Mustafa harp da Aydın’dan aday oldu.

CHP’de ise mebus Tanju Özcan seçenek bölgesi Bolu; Kocaeli mebus Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit; Bursa mebus Erkan Aydın, Bursa’nın ortada Osmangazi ilçesi; Kahramanmaraş mebus Ali Öztunç, Kahramanmaraş ve silahlı güç mebus Mustafa Adıgüzel de Ordu’da belediye başkanlığı amaciyla aday oldu.

HDP Diyarbakır mebus Adnan Selçuk Mızraklı, Diyarbakır; Kars mebus Ayhan Bilgen, Kars; Diyarbakır mebus Hişyar Özsoy, Bingöl; İstanbul mebus Züleyha Gülüm, Kocaeli; Van mebus Bedia Özgökçe Ertan, Van ve Ankara mebus Filiz Kerestecioğlu da Ankara’nın Çankaya ilçesinden belediye başkanlığına aday oldu. İYİ Parti mebus İsmail Ok, Balıkesir’den; İsmail Koncuk ise Adana’dan aday oldu.

MHP’den istifa eden Bağımsız mebus Erhan ehil ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı amaciyla adaylığını duyuru etti.

İLK VE tek KOMÜNİST BAŞKAN, TUNCELİ ADAYI

2014’te yapılan mahalli seçimlerde Tunceli Ovacık’ta oyların yüzde 36,1’ini alarak Türkiye’nin evvel ve tek Komünist Partili Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, bu sefer Tunceli Belediye Başkanlığı amaciyla aday oldu. alanda üretilen organik nohut, fasulye ve balı Türkiye’nin dört tek yanına pazarlayan, elde edilen gelirle öğrencilere burs verip, belediyenin istikbal gider tablosunu belediye binasına asan Fatih Mehmet Maçoğlu amaciyla 31 Mart mahalli seçimlerinde seçmenin tutumu heyecan konusu oldu.

MERSİN’DE ADAYLIK SÜRECİ TARTIŞMALI GEÇTİ

Adaylık sürecinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, evrakı, İl seçenek heyeti Başkanlığına başvurunun sona erdiği saat var olan 17.00’den 25 dakika ardindan verilince, İYİ Parti’den aday olamadı. Bunun üstüne yapılan müzakereler neticesi Demokrat Parti (DP) tarafından Pınar İvenç’in Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı çekildi, adina Burhanettin Kocamaz aday gösterildi. ama Kocamaz’ın adaylığına itiraz edildi. İtirazları değerlendiren İl seçenek Kurulu, Kocamaz’ın aday olamayacağını kararlaştırdı. 31 Mart mahalli seçimi amaciyla DP’nin adayının, hükümet Daha önceki Bakanı Ayfer Yılmaz olacağı açıklandı. İYİ Parti de seçimde Yılmaz’ı destekleyeceğini açıkladı.

Mersin’de Cumhur İttifakı MHP’nin adayı Hamit Tuna’yı desteklerken, cumhuriyet milletçe partisi ise kendisinin adayını çıkardı.

KAYYUM ATANAN BELEDİYELER

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde belediye başkanlıklarına kayyum atanan yerleşim yerlerinde de seçilecek kisi sandık başına gidecek. Çözüm sürecinin fiilen bitmesinin ardından, pkk terör örgütü PKK’nın yükselen saldırılarına paralel olarak Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediye başkanlarının yönettiği Bir hayli kent ve kazada sözde özyönetim duyuru edilmişti. Bu süreçte güvenlik güçlerinin, hendek ve barikatların kaldırılması ve teröristlerin tesirsiz vaziyete getirilmesi emeliyle düzen ettiği operasyonların derhal peşinden DBP’li belediye başkanları ‘terör’ soruşturmaları kapsamına ya görevden alınmış veyahut tutuklanmıştı. DBP’li üç büyükşehir belediyesi, 10 il, 73 kaza ve 11 kent olmak üzere toplaminda 94 belediyeye kayyum atandı.

Bu süreçten ardindan güvenlik güçlerinin faal ve başarılı operasyonlarıyla alanda pkk terör bitme noktasına geldi. dahada evvelki yöneticilerinin pkk terör örgütü PKK’ya kazanç aktardığı anlatilan belediyeler, kayyumlar idareninde Bir hayli yatırım yaptı. Teröristlerin baskısından kurtulan vatandaşlar, pkk terör tehlikesi hasebiyle yasaklı var olan bölgelere gitme imkanı buldu, yasamsal yasama dahada çok katılım sağladı.

CHP’Lİ KÜSKÜNLER

31 Mart mahalli seçimleri öncesi adaylık sürecinde CHP’den aday gösterilmeyen Bir takım isimler, Demokratik Sol Parti (DSP) ve Demokrat Parti’nin yolunu tuttu. İstanbul Şişli’de adaylık bekleyen Mustafa Sarıgül ile Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, aday gösterilmeyince partilerinden istifa edip DSP’ye geçerek aday oldu. Daha önceki tek CHP’li var olan Celal Doğan da üç asama belediye başkanlığı yaptığı Gaziantep’te millet İttifakı tarafından aday gösterilmeyince, DSP’den seçime girme kararı aldı.

CHP’nin kuvvetli olduğu Ege’de istifalar da peş peşe geldi. İzmir’de Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ve Kiraz’da CHP’nin tek aday adayı Salim Özkarakaş ve Muğla’nın Marmaris kazasi Belediye Başkanı Ali Acar, mahalli seçimlerde DSP’den aday oldu.

Aday gösterilmeyince CHP’den istifa eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir Belediye reis adayı gösterildi. Aydın’ın Efeler Belediye Başkanı mutlu Özakcan, Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Denizli’nin Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Muğla’nın Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile cumhuriyet milletçe partisi Bursa Orhangazi Belediye reis adayı gösterilen, ama kazada millet İttifakı kapsamında İYİ Parti adayında karar kılınınca adaylığı art çekilen Çetin Çoklar da Demokrat Parti’ye geçti.

Antalya’nın Aksu ilçesinden adaylık bekleyen İsa Yıldırım, Kemer’de Necati Topaloğlu ve Konyaaltı ilçesinden Buket Dağlı da aday olamayınca CHP’den istifa ederek DSP’den aday oldu.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile Balıkesir’in Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka da aynı nedenle CHP’den istifa edip, yola bağımsız olarak ayni ritimde devam etme kararı aldı.

BÜYÜKŞEHİRLERDE 36 anne adayi ADAY

31 Mart mahalli İdareler genel Seçimleri’nde büyükşehir belediye başkanlıkları amaciyla yarışacak 316 adaydan 36’sı kadın. Kadın adaylar arasında Meclis’te grubu bulunan partilerden HDP’nin 3, cumhuriyet milletçe partisi ve AKP’nin ise 1’er adayı bulunuyor. AKP’de Fatma Şahin, Gaziantep; CHP’den Özlem Çerçioğlu, Aydın; HDP’den ise Şerife Yıldırım, Denizli; Züleyha Gülüm, Kocaeli; Bedia Özgökçe Ertan, Van’da büyükşehir belediye başkanı olabilmek amaciyla yarışacak. ulusalci devinim partisi ve İYİ Parti’nin ise kadın büyükşehir belediye reis adayı yok.

İL VE İLÇELERDE anne adayi ADAY ORANI YÜZDE 8,1

Yerel seçimlerde 316’sı büyükşehir, 6 bin 276’sı kent ve kaza belediye reis adayı olmak üzere toplaminda 6 bin 592 adayın yüzde 8,1’i, Başka bir deyişle 536’sı kadın adaylardan oluşuyor.

HDP’NİN anne adayi ADAY ORANI YÜZDE 24,65

Meclis’te grubu bulunan 5 partiden kent ve kaza belediyeleri amaciyla en çok kadın aday gösteren parti, 41 adayla HDP oldu. cumhuriyet milletçe partisi 36 kadın aday çıkarırken, AK Parti’de bu sayı 20, İYİ Parti’de 19, MHP’de ise 18 olarak gerçekleşti.

İl ve ilçelerde toplaminda 191 reis adayı çıkaran HDP’nin kadın aday oranı yüzde 24,65 oldu. 19’u büyükşehir, toplaminda 680 adayla kent ve ilçelerde yarışa giren CHP’de ise kadınların aday oranı 5,29 olarak gerçekleşti. Büyükşehir, kent ve ilçelerde 907 adayı bulunan AKP’de bu nispet 2,20, 482 aday çıkaran MHP’de 3,73, 460 adayla seçime giren İYİ Parti’de ise 4,13 oldu. (DHA)

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir