Rıza Çalımbay’dan flaş Beşiktaş açıklaması

Spor

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Cennet Kültür ve zanaat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide Zehra Mustafa Dalgıç ve Yavuz Selim Lisesi öğrencileriyle tek araya toplanan Rıza Çalımbay, hemide kariyeri ayni vakitte da futbol camiasıyla alakalı mühim açıklamalarda bulundu. Gençler ise Çalımbay’a hatri sayilir büyüklükte alaka gösterdi. 

“Tek hayalim futbolcu olmaktı” 

Tek hayalinin futbolcu olmak olduğunu kaydeden Rıza Çalımbay, “Benim bütün hayalim futbolcu olmaktı. Sizler benzeri okuma şansım olmadı. 1980 seneninde 17 yaşında Beşiktaş’ta oynamaya başladım. Beşiktaş’ın en çok formasını giyen, en çok şampiyonluk gören oyuncusu oldum. Beşiktaş’ta yaşamadığım hiçbir şey kalmadı. Yıllarca da ulusal takımda kaptanlık yaptım. O nedenle futbolda ne düş ettiysem hepsini gerçekleştirdim. Özel maçlarla birlikte 600’e yakın takim formasi giydim” dedi. 

“Beşiktaş’la çalışmak her vakit isterim” 

Çalımbay, Beşiktaş’la alakalı söylentilere de nihayet noktayı şu sözlerle koydu: “Hepimizin isimi geçiyor. Şu anda net görülen tek şey yok. Zati şu anda çalışan hoca var. Önümüzdeki ay yönetim kongreye gidecek zaten. Şu anda isimler yazılabilir ama bendeniz tek şey olduğunu zannetmiyorum. bendeniz elbette de Beşiktaş ile çalışmak, görev almak her vakit isterim. dahada evvel de görev aldım, tekrar çalışmak isterim” 

“Başarı amaciyla üzüntü çekmeniz gerekiyor” 

Gençlere de muvaffakiyet tavsiyesinde de bulunan Çalımbay, “Çok iyi futbolcu olabilmektedir ama kendini netlikle geliştirmesi gerekiyor. Hangi mesleği yapıyorsanız yapın, eğer bu mesleği sevmiyorsanız, başarılı olmanız mümkün değil, hedefiniz yoksa da başarılı olmanız mümkün değil: onun amaciyla her şeyden evvel tek şeyi çok seçmeniz gerekiyor. Futbolcu olmak istek eden arkadaşlarımızın da çok çalışması gerek. belli tek süre üzüntü çekmesi gerekiyor, başarılı olmak için. Sınavların olduğu vakit nasıl çalışıyorsanız, başarılı olmak amaciyla de çalışmanız gerekiyor” dedi. 

“Aileler çocuklarını kendileri getiriyor” 

Türkiye’de asagi yapı ile alakalı Daha umutlu olduğunu belirten Çalımbay, “Ben Beşiktaş’ın asagi yapısından yetiştim. Şu vakit asagi yapıda tam tek ağırlık var mı benim düsünceme göre yok. Şu vakit asagi yapıda oynayan çok iyi futbolcularımız var. Bizim dönemimizde ailelerimiz müsaade etmiyordu ama şimdi öyle değil. Aileler çocuklarını ellerinden tutup getiriyor futbolcu olsunlar diye. Ayrı olarak bizden futbolcu çıkmama şansı yok. Yeter ki biz anlayışlı bakalım” ifadelerini kullandı. 

Fenerbahçe ve ulusal takım açıklaması 

Eski futbolcu, meşhur teknik erkek Rıza Çalımbay, Fenerbahçe ve ulusal takım amaciyla de şu yorumlarda bulundu: “Fenerbahçe’nin bana göre en hatri sayilir büyüklükte yanlışı stratejisi. reis yeni, teknik patron yeni, oyuncuların çoğu yeni. Oyuncuların Bir takım lig başladıktan ardindan geldiler. o nedenle tek takım olamadılar, adapte sağlayamadılar. Aldıkları oyunculardan da tek Fenerbahçe performansı göremiyoruz. 14 yabancı almana neden yok, 4-5 adet yabancı al, çok iyi al. ulusal takım açısından bakacak olursanız, asagi yapı açısından bakacak olursanız da Ne yazık ki iyi değil. ulusal takımla alakalı Şenol hocamın gelmesi, türk mali antrenörler her vakit başarılı olur. Hele tek de futbol oynayıp da geldiyse.” 

Program nihayetinde ise öğrencilerin suallerini Cevaplayan Çalımbay’a Küçükçekmece Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Oktay Kurt teşekkür ederek çiçek takdim etti. 

İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.