Yeni askerlik sisteminde kura detayı! Bedelli askerlikte yeni sistem nasıl olacak? Son dakika haberleri

Güncel

Yeni askerlik sistemi Bir hayli kişinin heyecan ettiği konular arasındaydı ve bakanimiz Hulusi Akar tarafından nihayet dakika açıklamasıyla detayları duyuruldu. tertemiz askerlik sistemi şemasında Bir takım detaylar dikkat çekti. Bedelli askerlik kalıcı vaziyete geldi ve tertemiz askerlik sistemi açıklamasında yer verildi. İşte tertemiz askerlik sistemine değin ayrıntılar…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ ne türlü OLACAK?

Hulusi Akar’ın açıklamasına göre için erbaş ve erler, hemide bedelliler tek ay eğitim yapacaklar. tek ay esas eğitime müteakip başka lise mezunu ve altı var olan gençlerimiz 5 ay dahada kıtalarda görev yapacak; toplaminda 6 ay. Bu 6 ay bittikten ardindan erlere soracağız, kalmak arzu eder misiniz? tek bir ay ve 5 ayda Yalnızca harçlık alacaklar. 6 ay bittikten ardindan istekli oldukları halde imtihan veyahut yeteneklere sahip oldukları halde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten ardindan tekrar komutanları orada değerlendirmelerde, bu toy başarılı olduğu halde sözleşmeli er / şuurlu erbaş olabilecek.

YÜKÜMLÜLER 5 PARÇAYA BÖLÜNECEK

Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Dağılımı şöyle olacak, tek bedelli askerlik, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubay, dahada ardindan da yedek subaylık. Ve beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar devamlı olacak. Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. bütün vakitlerde bu düzen etme ayni ritimde devam edecek. Yükümlü kaynağından tek gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz tek ay esas askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber, başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan çok bedelli uygulamak istek eden olursa o vakit mecburi olarak kura çekilecek ve bunun neticeninde belirlenenlerin hepsi, hemide erbaş ve erler hemide bedelli olanlar hepsi tek ay eğitim yapacaklar. tek aylık eğitimin nihayetinde bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli tek miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

MYO MEZUNLARI ASTSUBAY OLACAK

Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Dağılımı şöyle olacak, tek bedelli askerlik, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubay, dahada ardindan da yedek subaylık. Ve beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar devamlı olacak. Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. bütün vakitlerde bu düzen etme ayni ritimde devam edecek. tek gencimiz diyelim ki lise mezunu. tek ay esas askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan çok bedelli uygulamak istek eden olursa mecburi olarak kura çekilecek.

Bu gencimiz geldiğinde iki ay eğitim alacak. Bu derslik eğitimi süresince harçlık alacak. Ama dahada ardindan gittiğinde 10 ay süre aylık alacak. 12 ayı bitirdikten ardindan isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek. Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. iki ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.

Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek tek model uygulamak suretiyle geçişler var. Buraya gelen şuurlu erbaş ve er olduktan sonra, İhtiyaç duyulan kriterleri adina getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız da subay olabilecek. Sistem kendisinin içinde dönebilecek.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir