Bakan Dönmez: 19 Milyar Tonluk Kömür Rezervi Tespit Ettik

Güncel

Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye’de yaptığımız nihayet keşiflerle birlikte 18-19 milyar tonluk tek kömür rezervi tespit ettik. Geçtiğimiz sene üretimde rekor kırdık. 101 buçuk milyon tona ulaştık. Biz bunu arttırsak dahi yüzlerce sene çıkartmak amaciyla çalışacağız” dedi. bakanimiz Dönmez, Türkiye’de takriben 5 bin megawatlık termik santral projesine ahenk gösteren enerjiye sahip kömür rezervleri belirlediklerini de belirtti.

Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tekirdağ’ın Çerkezköy kazasinda 8 Mart hayat Kadınlar bugünü dolayısıyla düzen eden kahvaltı programına katıldı. Dönmez, bütün kadınların ‘Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

“ELEKTRİK İHRAÇ EDER vaziyete GELDİK”

“Enerjisiz tek hayat düşünemiyoruz” diyen Dönmez, “Bugün enerji, toplumun hemide iktisadi ayni vakitte da yasamsal hayatında en mühim ajandalardan biridir. Enerjisiz tek hayatı düşünemiyoruz. 2000’li senelerin başında elektrikte de güvenlikte de meselelerle boğuşan tek ülkemiz vardı. Kabaca 100 birim akım üretiyordunuz yüzde 70 enerji veriyordunuz. Bir takım kısımlara akım verilmiyordu. İşte o Türkiye’den bu erken istek fazlası var olan tek Türkiye’ye geldik.30-32 bin megawattlık gücümüz 80-90 bin megawatta ulaştı. nihayet ani çok seneye civarindan biz elektriği de ithal ediyorduk. nihayet tek iki senedir elektriği ihraç eder vaziyete döndük. Evet birincil enerji kaynakları açısından ülkemiz Bir takım konularda dışa bağımlı. Tükettiğimiz petrolün ama yüzde 7-8’ini üretebiliyoruz. doğal gazda bu yüzde 2-3. Var gücümüzle arıyoruz. tek sloganımız var ‘Varsa bulacağız.’ Biz denizde, karada, yakit doğal gaz ne varsa bulmak amaciyla uğraşıyoruz.” dedi.

“DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAK İÇİN”

Dönmez, “Geçtiğimiz sene ülkemiz petrolleri Yalnızca 70 civarindan sondaj yapmıştı bu sene bunu 2’ye katlayacağız. Bunun 6 tanesi denizde. Biliyorsunuz şu anda Fatih sondaj gemisi Antalya açıklarında çalışmalarına ayni ritimde devam ediyor. İkinci gemimizi de aldık, ismini Yavuz koyduk. O da İhtiyaç duyulan çalışmalar tamamlandıktan ardindan Akdeniz’de arama çalışmalarına ayni ritimde devam edecek. yeryüzünde bu özellikte en gelişmiş 16 gemiden 2’si filomuza katıldı. iki adet de sismik araştırma yapan gemimiz var. Birisi Barbaros Hayrettin Paşa, o Akdeniz’de ayni ritimde devam ediyor. ötekisi de Oruç Reis o da Karadeniz’de sismik araştırmalarına ayni ritimde devam ediyor. Bu gemimizle de evvel röntgeni çekiyoruz, denizin altında ne var ne yok. yeralti maden altında çalışmalar yapıyoruz. Havadan görüntüleme uçağımızla arama çalışmalarımız sürüyor. Geçtiğimiz sene ülkemiz tarihinde rekor kırdık. Sondaj işinde MTA tek milyon 500 bin metrelik sondaj yaptı. Başka bir deyişle Sanki Anadolu’yu delik deşik ediyoruz. Bu dışa bağımlılığı azaltmak için” ifadelerini kullandı.

“81 İLİN 81’İNE DOĞAL GAZ GÖTÜRDÜK”

doğal gazda Suskun devrim gerçekleştirdiklerini söyleyen Dönmez, bu erken Türkiye’de 50 milyon vatandaşın doğal gaz kullandığını söyledi. bakanimiz Dönmez, “Bugün akşama civarindan Tekirdağ’da sizlerle olacağız. tek husus dahada sizlerle paylaşmak istiyorum. Elektriği anlattık ama doğal gazda da Suskun devrim gerçekleştirdik. 2000’li senelerin başında Yalnızca 5 büyükşehirde ve o büyükşehire bağlı 50 kazada doğalgaz kullanılırken, bu erken 81 ilin 81’ine de doğal gazı götürdük. 50 var olan yerleşim birimi sayısını 510’a çıkardık. takriben 50 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanıyor. Bunların birisi de Tekirdağ. Tekirdağ’ın 9 kazasi doğal gaza kavuşmuş durumda. Artık sema kirliliği sorunlarıyla boğuşmuyoruz. 2000’li yılları hatırlayın, ‘Maskesiz sokağa çıkmayın hasta kisi olursunuz’ derlerdi. Hamd olsun pırıl pırıl havamız var. ülkemiz halkı en güzeline layık. Siz bize destek oldukça biz de gece gündüz sizin amaciyla çalışmaya ayni ritimde devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

“TERMİK SANTRAL İÇİN ahenk gösteren KÖMÜR REZERVLERİ TESPİT ETTİK”

türk mali kömür ile alakalı çalışmalarının ayni ritimde devam ettiği bilgisini veren Dönmez, “Özellikle türk mali kömür kazandırmak ile alakalı Bir hayli proje gerçekleştiriyoruz. Kömür Yalnızca sobalarda değil termik santrallerde de akım üretmek Emelli kullanılıyor. Türkiye’de yaptığımız nihayet keşiflerle birlikte 18-19 milyar tonluk tek kömür rezervi tespit ettik. Geçtiğimiz sene üretimde rekor kırdık. 101 buçuk milyon tona ulaştık. Biz bunu arttırsak dahi yüzlerce sene çıkartmak amaciyla çalışacağız. Biz tek istikametten da kömür ithal ediyoruz. Her sene Türkiye’ye 3-4 milyar dolarlık kömür ithal ediyoruz. Onun amaciyla dahada çok türk mali kaynaklara yönelmek yerine Bir takım projeler geliştirdik. Türkiye’de takriben 5 bin megawatlık termik santral projesine ahenk gösteren enerjiye sahip kömür rezervleri tespit ettik. Bunların birkaçı da Trakya bölgemizde tek tanesi de Çerkezköy’de. ama nihayet çalışmalarda teknik ve ahenk gösteren ücret olarak projenin fizibilitesiyle alakalı menfi netice çıktığı amaciyla projeden vazgeçildi. Bunu burada yaşayan vatandaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. Burada çok fazla seslendiriliyor. rastgele tek polemiğe girmeksizin bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir