Arı Sütünün Kilosu 10 Bin TL

Güncel

Niğde Arıcılar Birlik Başkanı Mustafa Ünal, Türkiye’de arı sütünün kilosunun 10 bin TL’ye satıldığını söyledi.

Türkiye’de senelik üç ton arı sütü imalatı yapıldığını belirten Ünal, 20 ton arı sütünün ise ithal edildiğini açıkladı. Ülkemizde arı sütü üretiminin çok az olduğunu belirten Mustafa Ünal şöyle konuştu:

“Arı sütü çok kıymetli tek ürün. Yalnızca işçi arılar, arı sütüyle beslenir. anne arı da işçi arı benzeri arı sütüyle beslendiği amaciyla biz arıcılar amaciyla de çok mühim tek üründür. İşçi arı tek gr arı sütünü aş suretiyle işçi arı olur. anne arı da üç gr arı sütü yer ve büyür gelişir. İşçi arımızın geçerliligi 45 gün, anne arı ise ne civarindan arı sütü tüketiyorsa ona göre 5 ile 6 sene olur.

KİLOSU 10 BİN TL

Biz arıcılar ve arılarımızın can damarı arı sütüdür. Kilosu Türkiye’de 10 bin TL’ye satılıyor. Arı sütü ve polenlere ülkemizde yatırımlar yaparak bunun geliştirilmesi gerekmektedir. Arı ürünlerimizin bugüne civarindan yoğunlukla baldan istifade etmek bal üretmek suretiyle sıhhatimize sağlımıza istikbal faydaları görüyorduk. Ama şimdi tıp aleminde ek tıp da arının bütün ürünleri şu anda kullanılmaya başlandı. Onun amaciyla ülkemiz açısından olsun biz arıcılar açısından olsun arı sütü çok önemlidir” dedi.

8 MİLYON KOVAN VAR

Türkiye’de 8 milyon arı kovanının olduğunu belirten Niğde Arıcılar Birliği Başkanı Ünal şöyle ayni ritimde devam etti:

“Türkiye’de 8 milyon arı kovanı bulunmaktadır. Şu anda ülkemiz genelinde 55 bin arıcımız bulunuyor. Arı sütünün en çok üretildiği memleket Japonya ve dahada ardindan ise Ortadoğu ülkeleri gelmektedir. Türkiye’de arı sütü üretiminin artırılması amaciyla çalışma yürütülmelidir. Arı sütünün insan metabolizmasındaki en hatri sayilir büyüklükte faydası, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. Mevsim değişim günlerinde insanlarda görülen üst solunum enfeksiyonlarında ve gribal enfeksiyonlarda da tesirini görmekteyiz. Merhem olarak da kullanıldığında insan cildinin güzelleşmesi benzeri değişik ten hastalıklarında müspet tesirleri görülmekte.”

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir