Poşette beyan tartışması

Gündem

Poşet beyannamesinin satış noktasında değil üretici tarafından verilmesi gerektiğini müdafaa eden ülkemiz hür Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) genel Başkanı Masis Yontan, “İşletmelere kazançlan beyan zorunluluğu, zamanin acele olması ve cezai yaptırımların çok olması hasebiyle işletmeleri güç vaziyette bırakıyor.” ifadesini kullandı.

Yontan, yazılı açıklamasında, plastik alışveriş poşetlerinin ücretlendirilmesinin ve beyanının işletmeler amaciyla mecburi vaziyete getirildiğini hatırlattı.

Poşet beyan sisteminde yaşanan sıkıntı ve sorunlara dikkati çeken Yontan, plastik kullanımının azaltılması, çevre amaciyla mühim tek karar olmasına karşın, beyan ve bildirimlerin uygulamada mühim sorunlara kapı araladığını ileri sürdü.

Yontan, işletmelere kazançlan beyan zorunluluğunun, zamanin acele olması ve cezai yaptırımlar hasebiyle işletmeleri güç vaziyette bıraktığını ileri sürerek, “İşletme sahipleri tertemiz tek düzen etme yapılmadığı halde çok kazanç cezalarının yanı sıra mapus cezaları ile karşı karşıya kalabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Poşet beyannamesinin satış noktasında değil üretici tarafından verilmesi gerektiğini müdafaa eden Yontan, şunları kaydetti:

  • Nihai tüketiciye satışı aynı şekilde ayni ritimde devam etmeli ve poşet tüketimi bu yolla azaltılmalı. mevzubahis Yasanın yasalaşma zamani ve uygulaması çok hızlı geliştiğinden işletmeler yeteri civarindan bilgilendirilmemiştir. bu yüzden uygulamanın ertelenmesi ve bu süre içinde beyan sisteminin iyileştirmesi ile işletmelerin bilgilendirilmesi gerekmekte. Beyan yükümlülüğü üretici-ithalatçı ve satış noktalarına verilmiş. Dolayısıyla beyan işletmelerce yapılacak olup, sorumluluğu da onlara ait olacak. ama bu beyanların doğruluğunun incelenmesinin ve garantiye alınmasının gerektiği de kuşkusuzdur. Mali müşavirler bu aşamada devreye girmeli ve yapılan beyan ile alakalı tek ‘beyan güvencesi’ vermeli. TÜRMOB, bu kapsamda yapılacak incelemenin esaslarını belirlemeye hazırdır.

Yontan, çevre duyarlılığından ödün vermeden, uygulamada alana çıkan sorunların çözümü amaciyla uygulamanın ertelenmesi, aksayan yönlerinin giderilmesi amaciyla İhtiyaç duyulan yasal düzen etmelerin yapılması gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir