Buz tutan Çıldır Gölü’nde ‘Kış Şöleni’

Güncel

Yurt içi ve vatan dışından yoğun katılımın olduğu ‘Çıldır Kristal Göl beynelmilel Kış Şöleni’ rengarenk görüntülere oyun alani/sahne oldu. milletçe oyunları gösterisinin alakayla izlendiği şölende, Ardahan’ın tarihi ve kültürel değerleri kara yansıtıldı. Şölende Atlı kızak yarışları, Rahvan at yarışları, Atlı okçuluk yarışı, Buz pateni gösterisi ve çeşitli etkinliklerin yanı sıra Beşiktaş Spor takimi U12 Futbol Takımı Şırnak UYAFA takımı arasında yapılan gösteri mücadelesi izleyenleri büyüledi.

Renkli görüntülerin oluştuğu yarışlarda ekipler birinci gelebilmek amaciyla kıyasıya yarıştı. Rahvan at yarışlarında Bir takım yarışçılar atlarıyla birlikte düşerek kara gömüldü. Çıldır Göl festivaline katılan hayat Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, “Çıldır Gölü’nün Tamamiyle donmak suretiyle bizlere sunduğu bu güzelliği ananesel sporlarımızı yaşatmakla birlikte birleştirerek çok iyi tek şekilde algı ediyoruz. tekrar her geçen sene dahada çok insan Çıldır’ın dışından, Ardahan’ın dışından buralara geliyorlar. Allah’ın bu topraklara bahşettiği bu güzelliği yaşamış oluyorlar, ayni vakitte da ananesel sporlarımızı: atlı kızak, cirit, atlı cirit ve kökbörü oynayacak kardeşlerimiz Van’ın ulu Pamir ilçesinden yaşayan Kırgız kardeşlerimiz ve onlarda burada bizlere Kökbörü izletecekler” diye konuştu.

“Çıldır Gölü, ülkemizin en derin ve donan tek gölüdür”

Vali Mustafa Masatlı ise tarihi, coğrafi ve yasamsal açıdan Ardahan’ın mühim tek yere sahip olduğuna işaret etti. Vali Masatlı, “Yüzyıllardır Bir hayli medeniyete ev sahipliği yapmış, sayısız Parasal ve içsel kültürel öğeyi tek araya getirmiş, kıtalar arası köprü kurmuş bu coğrafya Bir hayli değişik yasamsal yapıyı tek arada yaşatabilmiştir. Burasıda bu erken ülkemizin değişik kültürel zenginliklerini tek araya getiren çok iyi tek örnektir. Çıldır Gölü bölgemizin 2. hatri sayilir büyüklükte gölü ve ülkemizin en derin ve donan tek gölüdür. Bu haliyle dahi tek çok güzelliği ve imkanı bizlere sunmaktadır. Aramızda kardeş Azerbaycan, Gürcistan ve İran ülkelerinden gelen misafirlerimiz vardır.

Katılımlarından dolayı hepsine çok teşekkür ediyorum. Çıldır gölümüzde değişik dallarda yarışacak var olan sporcu ve katılımcılara da buradan başarılar diliyorum. Farklılıkların bizleri zenginleştirdiği, birlik ve bütünlüğümüzün daim olduğu dahada iyi günler temenni etmekte bu şölenimizin yapılmasında kattı ve emeklerinden dolayı Sayın Bilal Erdoğan’a, Federasyon yetkililerine ve bütün katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programa hayat Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, AK Parti Ardahan mebus Orhan Atalay, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Çıldır Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu ve Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu da katıldı. Çeşitli dallarda düzen eden yarışmalarda dereceye giren sporculara törenle ödülleri verildi.

Olgun Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir