Bakan Pakdemirli: Tüm Felaketleri Kapsayacak Şekilde Ödeme Yapılacak

Güncel

tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarımsal üretimin devamı ve en kısa vakitte yaraların sarılmasını sağlayabilmek amaciyla TARSİM sigortası dışında var olan vatandaşlarımıza Yalnızca Antalya’da değil, tek Temmuz’dan bugüne civarindan var olan bütün yıkımları kapsayacak şekilde tek tediye yapılacak.” dedi.

Pakdemirli, Antalya Hava meydanı Alçak düzey rüzgar Kırılımı ikaz Sistemi açılışında, millete hizmet etmeyi şiar edinen, kolaylaştıran, zorlaştırmayan tek yönetim anlayışında olduklarını söyledi. Havacılık sektöründe uçuş güvenliği açısından kuvvetli rüzgar, yoğun sis, kar, dolu, yağmur ve yıldırım benzeri meteorolojik olayların yasamsal ehemmiyete sahip olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, hatri sayilir büyüklükte boyutlu talihsiz kaza ve kırımlara neden var olan meteorolojik olayların tespit edilerek İhtiyaç duyulan uyarıların yapılması amaciyla hususi ikaz sistemleri geliştirildiğini ve havalimanlarına konulduğunu ifade etti.

MALİYETİ 20 MİLYON LİRA

En mühim sistemlerden var olan Alçak düzey rüzgar Kırılım ikaz Sistemini Antalya Havalimanı’na kurduklarını aktaran Pakdemirli, “160 bin civarındaki tayyare trafiği ve 30 milyon yolcu trafiğiyle ülkemizin en yoğun üçüncü Hava meydanı var olan Antalya Havalimanı, ülkemiz ekonomisinin lokomotif konumundaki havalimanlarından.” dedi.

Antalya Havalimanı’nın alçak düzey rüzgar kırılımının sıklıkla yaşanması hasebiyle seçildiğine işaret eden Pakdemirli, Meteoroloji genel Müdürlüğünce 2018 Eylül ayında kurulan ve 2018 Kasım ayında hizmete giren bu sistemin maliyetinin takriben 20 milyon Lira olduğunu bildirdi.

Meteorolojik olaylara bağlı olacak kazaya karşın oluşacak Parasal zararları ve vakit kayıplarının minimize faktörün mümkün olduğunu laf eden Pakdemirli, bu hizmetlere yapılan yatırımların, maliyetinin çok üzerinde katkı sağlayacağını dile getirdi.

“TÜRKİYE’DE İLK sefer KURULAN BİR SİSTEM”

Türkiye’de evvel kez kurulan bu sistemin uçuş güvenliğine ve havacılık sektörüne mühim katkı sağlayacağını belirten Pakdemirli, sistemden elde edilen performansa göre başka havalimanlarında da yaygınlaştırılmasını sağlayacaklarını aktardı.

“Bu kürsüde bendeniz olmayabilirdim, Rabbim bana hayat verdi bu kürsüdeyim.” diyen Pakdemirli, 20 sene evvel yaşadığı olayı şöyle anlattı:

“Dört kişilik uçakla Esenboğa Havalimanı’na yaklaşırken nihayet yaklaşmada tayyare irademiz dışında zit döndü. Rabbim yardım etti, tekrar uçağı düz konuma getirmeyi ve inmeyi başardık. Çok kolayca ölebilirdik, her birimiz hayatımızı kaybedebilirdik. Bu iş bunu çok evvelce tespit ediyor.”

“FELAKETLERİ ÖNCEDEN TAHMİN ETMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIZ”

bakanimiz Pakdemirli, bu stil meteorolojik gelişmiş rasat istasyonlarının nihayet derece mühim olduğunu belirterek, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Çok yakın vakitte Antalya’da ağırbaşlı hortum yıkımları yaşadık. Önceden olmuyordu, şimdi olmaya başladı. Bundan ardindan bu stil yatırımlarla bu yıkımları evvelce olasılık faktörün yollarını arayacağız. Bu yolları ararken yapmış olduğumuz uyarılar vatandaşlarca dikkate alınsın. Antalya’da olacak yıkımları 24 saat döneminden evvel söyledik. bütün riskleri söyledik. Cuma bugünü İzah yaptık var olan oldu ‘Cumartesi amaciyla titiz olun’ dedim. tekrar de biz millet olarak rahata alışmışız. Bu stil uyarıların mühim olduğunu, dikkate alınması gerektiğini tekrar ediyorum. Çalışmalarda nihayet aşamaya gelmiş durumdayız. Tarımsal üretimin devamı ve en kısa vakitte yaraların sarılmasını sağlayabilmek amaciyla TARSİM sigortası dışında var olan vatandaşlarımıza Yalnızca Antalya’da değil, tek Temmuz’dan bugüne civarindan var olan bütün yıkımları kapsayacak şekilde tek tediye yapılacak.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir