Almanya’da zorunlu Türkçe dersi tartışması

Dünya

Almanya, okullarda çocuklara İngilizce adina Türkçe öğretilmesini konuşuyor… münakaşa evvelki vakit Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine konuşan şimal Ren Vestfelya bölgesinin Entegrasyon Konseyi Başkanı ve yasamsal Demokrat Partili Tayfun Keltek’in sözleriyle başladı. Bulunduğu alanda Bir hayli göçmenin olduğunu ifade eden Keltek, “Federal eyalette her üç çocuktan biri göçmen. Örneğin bu çocuklar Türkçe, Rusça ve Lehçe konuşuyor. Alman çocukların bu dilleri öğrenmesi dahada basit olur. Ayrı olarak böylelikle göçmen çocukların da Almanca öğrenmeye odaklanmak amaciyla zamanları olur” dedi.

Bu açıklamaların derhal peşinden Alman Öğretmenler Birliği Başkanı Josef Kraus, Bild gazetesine konuştu. Kraus, “Bence bu İzah Tamamiyle yanlış. Bu İzah bütünleşmeyi netlikle kapsamıyor. eğer Almanya ile entegre olmayı konuşuyorsak çocukların Yalnızca ve Yalnızca Almanca öğrenmelerini zorlardık. Öbür türlü paralel toplumlar alana çıkarılır. Biz Almanya’da yaşıyoruz, Türkiye’de değil. Almanya’da iletişim dili Almancadır” dedi.

FDP’nin göçten sorumlu sözcüsü Linda Teuteberg, Keltek’in sözlerine itiraz etti. Teuteberg, “Almanca diline hakimiyet zorunludur. dahada çok Almanca dersine ihtiyacımız var ve İngilizce de 2. dil olarak öğretilmelidir” dedi. şimal Ren Vestfelya bölgesinin Değerler Birliği Başkanı Simone Baum, “Çocukların geleceği amaciyla 2. yabancı dil İngilizce olmalıdır” dedi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir