Bakan Kurum’dan Paralı Poşet Uygulaması Açıklaması: Proje Emine Erdoğan Hanımefendinin Himayesinde

Güncel

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, ücretli poşet uygulamasının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında yapıldığını belirterek, “O yüzden bu proje bizim amaciyla önemli. Biz aynı azim ve kararlılık ile yürüyeceğiz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum

BAKAN KURUM, ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASINI DEĞERLENDİRDİ

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Kastamonu’ya giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ücretli plastik poşet uygulamasıyla alakalı “İlk 4- 5 gündeki uygulamayla poşet kullanımının yüzde 50 azaldığını gördük. Dolayısıyla bu uygulamanın ayni ritimde devam etmesi, hemide istikbal nesillerimiz yerine ayni vakitte da şehirlerimiz yerine çok önemlidir” dedi.

Uygulamanın gelişmiş bütün Avrupa ülkelerinde ücretli olduğunu kaydeden Kurum, “Bizim de senede 30- 35 milyar adet poşet tüketimimizi düşünürseniz ve bu poşetlerin denizde 400, tabiatta 800 sene doğaya karıştığını düşünürseniz bu uygulamanın geçmesi çok elzem” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğa

EMİNE ERDOĞAN’IN HİMAYESİNDEKİ ‘SIFIR ATIK PROJESİ’

Uygulamayla alakalı yasamsal medyadaki eleştirileri de dikkate aldıklarını belirten bakanimiz Kurum, şunları söyledi:

“Biz Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Bakanlık olarak ‘Sıfır Atık Projesi’ni yürütüyoruz. Proje kapsamında biz artık çöp kamyonu istemiyoruz, çöp toplamak istemiyoruz. Dolayısıyla çöpleri kaynağında ayrıştırarak, bertaraf etmek istiyoruz. bunun için ait de bu proje bütün Türkiye’ye dağıldığı vakit senelik 20 milyar Lira tasarruf sağlayacağız ve 100 bin kişiye de direk istihdam sağlayacağız. o nedenle bu proje bizim amaciyla önemli. Biz aynı azim ve kararlılık ile yürüyeceğiz. Vatandaşlarımızda gösterdikleri duyarlılıktan dolayı bendeniz çok teşekkür ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir