‘Turizmcinin kriz faturası 40 milyar dolar’

Ekonomi
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
2015-2018 döneminin üstünü kapattıklarını açıklama eden Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Oya Narin, “Kişi başı gelirdeki her 100 dolarlık gerilemenin sezon maliyeti 4.5 milyar dolar” dedi.

Büyük krizin derhal peşinden 2018’i 45 milyonun üzerinde rekor turistle kapatmaya hazırlanan turizm sektörü, yeryüzünde tekrar 6’ncılığa yükselirken, 40 milyar dolarlık kriz faturasını da ödemeye çalışıyor. takriben 17 milyar dolarlık kredi borcu bulunan ve nihayet vakitte çok ücret eleştirileri ile gündeme gelen otellerin bulunduğu konaklama sektöründe ise 2014’teki zirve rakamlarına erişmek amaciyla hummalı tek çalışma var.

Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanlığı’nda 2. yılını dolduran ve tertemiz asama amaciyla de adaylığını açıklama eden Oya Narin, 2018’in turizmin rayına oturma senesi olarak geçtiğine dikkat çekerken, geçen çagi “Yeni tek plana, uzunca vadeli tek perspektife ihtiyacımız var” diye yorumladı. nazik ile krizden çıkış sürecini ve 2019 hedeflerini konuştuk…

OYA NARİN KİMDİR? 1964 İstanbul doğumlu. St. Michel Lisesi ve İsviçre'de Hotel Ecoliere Lausanne'ı bitirdi. Öğrenim hayatını bitirdikten ardindan İsviçre ve ABD'de çeşitli otellerde çalıştı. İngilizce ve Fransızca bilen, iki bebek annesi Narin, Türkiye'de iş hayatına aile şirketi var olan nazik Pazarlama'da başladı. hali hazırda Martı Otelleri'nin yönetim heyeti Başkanlığı'nı yürüten Narin, 50 milyar dolarlık yatırım portföyüne sahip turizm piyasasinin en hatri sayilir büyüklükte iş örgütlerinden biri var olan TYD'nin Başkanı.

OYA NARİN KİMDİR?
1964 İstanbul doğumlu. St. Michel Lisesi ve İsviçre’de Hotel Ecoliere Lausanne’ı bitirdi. Öğrenim hayatını bitirdikten ardindan İsviçre ve ABD’de çeşitli otellerde çalıştı. İngilizce ve Fransızca bilen, iki bebek annesi Narin, Türkiye’de iş hayatına aile şirketi var olan nazik Pazarlama’da başladı. hali hazırda Martı Otelleri’nin yönetim heyeti Başkanlığı’nı yürüten Narin, 50 milyar dolarlık yatırım portföyüne sahip turizm piyasasinin en hatri sayilir büyüklükte iş örgütlerinden biri var olan TYD’nin Başkanı.

45 MİLYON TURİST REKORU

– 2018 nasıl tek yıldı?

45 milyon ecnebi gezgin ile maksimum geliş senesi olacak. Bunlar iyi rakamlar. ama gelirde gerideyiz; 15’inci sıradayız. Bu Zati 2015’ten bu yana görülmeye başlandı. 2018 turizmin rayına oturma senesi oldu. Bu mühim tek yıldı, çıkış trendine giriyoruz. Bundan ardindan yapmamız koşul olan çok şey var.

– Kriz döneminde kurtarıcı var olan türk mali ecnebi gezgin ise bu sene otel fiyatlarından çok şikayetçi. Burada tek seçenek mi laf konusu?

Böyle konuşulunca oteller zan altında kalmış benzeri oluyor. Bizler ticari müesseseleriz. Ticaret yapıyoruz ve kârlılığı düşünmek zorundayız. 2015-2017 arasında çok ağır tek kriz geçirdik. Sektör ağırbaşlı biçimde yatırımda yakalandı. hatri sayilir büyüklükte kredi borçları ile yakalandı. Yapılandırmalar yapıldı. tek takım destekler verildi ama yeteri civarindan olmadı. Sektör bu dönemde hiçbir şekilde kâr yaratamadı. Dolayısıyla yüklerle birlikte 2018’e girildi. Şimdi bu ayni ritimde devam ediyor. ağırbaşlı tek kredi portföyü de var. bu yüzden çok performans yakaladığı alanlarda satış yapması gerekiyor.

2014 FİYATLARINI HENÜZ GÖRMEDİK

– Sektör tek miktar ücret artışı yaptı, kâr etmeye başlayabildiniz mi?

Fiyatlarda dahada 2014’ü görmedik. ama 2020’de bu rakamı görebiliriz. bendeniz kendisinin işimde 2016 ve 2017’nin üstünü kapatıyorum. Yok sayıyorum. Orada çark döndü ama ne sıkıntılarla, ne şartlarda. Bu iki sene sektöre takriben 40 milyar dolarlık maliyeti var. Bu yılları baz alamayız. Oda ücretleri yüzde 15-20 artacaktır dolar bazında. Biz kontratları yapıyoruz tek sene döneminden evvel ama kağıt üzerindeki satışlar asama içinde belli oluyor. bendeniz yüzde 20 civarında döviz bazında tek artış olacağını düşünüyorum. Şu anda 650 dolarlar civarındayız ama 2014’te kişi başı harcama 875 dolar idi. Her 100 dolarlık kayıp bizim amaciyla sezonda 4.5 milyar dolar demek. Bizim evvel kişi başı gelirde 850 doları yakalamamız gerekiyor.

Tanıtımda Asya’ya doğru yöneliyoruz

– Gündemde Turizmi Tanıtma Fonu çalışmaları var. Sektöre katkısı olur mu?

Şu vakit kişi başı turizm gelirinin 900-1000 dolara gelmesi şart. Geliri artırmak amaciyla adım adım tek program oluşturmalıyız. Tanıtım fonu hemide gelirleri artıracak ayni vakitte da sürdürülebilir tek turizm planı sağlayacak. kroki seklinde bize geldi. Özel sektör-kamu işbirliğiyle 150 milyon dolarlık tek fon birikebilir. Fona sektör de kazanç koyacak. Cironun binde 10 ile yüzde 1’i arasında tek rakam. tek başınıza tanıtım yapamazsınız. Konaklama piyasasinin cirosu takriben 14 milyar dolar. Şu vakit Asya’ya doğru yöneliyoruz. Çin ve Japonya mühim pazarlar.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir