Hırsızlar Vanaları Çalınca İstanbul’a Su Veren Melen Nehrine Yakıt Sızdı

Güncel

Düzce’de atıl haldeki Daha önceki SSK Hastanesinin yakıt kazanındaki vanaları hırsızların çalması sonrasında kazandan sızan mazotun döküldüğü İstanbul’a da su veren Melen Nehri kirlendi. Yüzeyi mazotla kaplanan nehrin kıyısındaki köylerde yaşayan vatandaşlar ise yoğun koku hasebiyle şikayetçi oldu.

EKİPLER SEFERBER OLDU

Düzce’den geçen Melen Nehri’nin üzerinde gece saatlerinden bu yana yoğun koku ile birlikte mazot ve yağ tabakası görülmeye başladı. özellikle Bahçeköy’de yoğun şekilde görülen tabaka ve koku yurttaşları rahatsız ederken İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Melen nehrinden hayvanlar su içemez vaziyete geldi. Yoğun kokuya dayanamayan köylülerin şikayetiyle analiz yapan Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Düzce Belediyesi ekipleri, kirliliğe atıl haldeki Daha önceki SSK Hastanesinde bulunan ve hırsızlar tarafından vanaları çalınan yakıt tankından sızan fuel oilin kapı araladığı belirlendi. Tespitin derhal peşinden ekipler tarafından nehrin temizlenmesi amaciyla çalışma başlatıldı.

“İÇSEK ÖLÜP GİDECEĞİZ”

Sızıntı hasebiyle mağdur olduklarını ifade eden Lütfü İnce isimli köylü, “Hayvanlarımız dereden su içemiyor. Ördekler yok, balıklar ölüyor. Bu nedir? bunun benzeri tek şey olmaz. Yetkililere havadis verdik Daha ne olduğu belli değil. Ördekler giriyor, altları simsiyah. Hayvanları öldürmeye çalışıyorlar. Bunun başka tek izahı yok. Koku var, gece dahada çok yoğunlaşıyor. Geceleri rahatsız oluyoruz. Bunun tek çözümünü bulmaları lazım. İstanbul’un içtiği su buradan geçiyor. bunun benzeri olmaz, biz de içsek can verip gideceğiz burada” dedi.

“HIRSIZLAR VANAYI ÇALINCA TANKIN İÇİNDEKİ YAKIT DEREYE SIZDI”

Yapılan analiz sonrasında mevzu hakkinda bilgi veren Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü görevlisi Asım Koçak, “Melen Nehri’nde yaşanan mevzuyla alakalı şikayet üstüne yaptığımız çalışmalarda Bir gün evvel gece saatlerinde kanalizasyona fueloil ve mazotun karıştığı ile alakalı bilgi geldi. Bir gün evvel gece saat 02.00 sıralarında araştırmaya başladık. bütün bacalarımızı tek tek açarak bu noktaya civarindan geldik. Sıkıntının Aziziye Mahallesi’ndeki Daha önceki SSK hastanesinin kazan dairesinden kaynaklandığını bunun sebebinin ise vanaların döküm olmasından dolayı hırsızların fueloil vanalarını satmak amaciyla söktüklerini ve kazanlar içinde bulunan fueloil ile mazotun Tamamiyle kanalizasyona aktığını tespit ettik. Şu vakit hali hazırda dahada akıntının kesilmesi amaciyla çalışmalara ayni ritimde devam ediyoruz. Hattı Tamamiyle körleyip, fueloili kanalizasyondan temizleyeceğiz” dedi.

Öte istikametten Düzce Belediyesi ekiplerince akşam saatlerinde kanalizasyon giderlerini köreltmek amaciyla çalışma başlatıldı.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir