“Kudüs’te yaşanan zulme karşı dünya kör ve sağır”

Dünya

İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından, hoşgörü ve paylaşmanın anlam kazandığı Ramazan ayı dolayısıyla her sene ‘birlik ve beraberliği’ pekiştirmek emeliyle düzen eden ve ananesel vaziyete gelen iftar yemeğinde Kudüs mesajları verildi.

Florya Halit Aydın Kampüsü’nde gerçekleştirilen iftar yemeğine AK Parti İstanbul mebus Feyzullah Kıyıklık, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli’nin yanı sıra iftara üniversite öğrencileri, öğretim görevlileri, iş, politika ve medya yetkililerini de kapsayan iki bine yakın konuk katılım gösterdi.

“Kudüs’e hayat kör ve sağır”

Üniversitenin ananesel iftar yemeğinde konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, memleket olarak birlik ve beraberliğe en çok gereksinim duyulan tek dönemde, kutsal Ramazan-ı Şerif vesilesiyle düzen ettikleri iftar yemeğinde şöyle konuştu: “Bugün Kudüs’te yaşanan zulme dünyanın gözleri kör, kulakları sağır olmuştur. yeryüzünde birlik ve beraberliğe her vakitkinden çok gereksinim vardır. bütün insanlık tek acıma sınavı veriyor. İstanbul Aydın Üniversitesi, bütün manifestosunu birlik ve beraberlik düşüncesi üzerinde, tek aile olmak üzere kurgulamıştır. eğer biz bu birlik ve beraberliği bilim yuvası olana üniversitede sağlayamazsak, ülkemizde ve yeryüzünde birliği nasıl sağlarız? Sultan Alparslan’ın, Sultan Fatih’in, Gazi Mustafa Kemal’in hedeflerine yürüyüşü nasıl sağlayabiliriz? Üniversiteler birliktelik amaciyla lokomotif görevi yapmalıdır. Ayrıştırıcı değil, birleştirici, global değerlerle kendisinin öz değerlerini harmanlayıp bağrında besleyen kurumlar olmak ve bunu bütün topluma ve coğrafyaya yaymak durumundadır. dört bin 500 öğrencisinden fazlası beynelmilel öğrenci var olan 40 bin kişilik tek üniversite olarak bu birlikteliği sağlamayı mühim tek misyon olarak üstlenmiş durumdayız. değişik düşünceleri onay ederek barış ve birliktelik sağlamak durumundayız. esya mülk ve mevki sahibi olmakla insanın insana üstünlüğü olmaz. İnsanın insana üstünlüğü ahlak ve erdemle olur” dedi.

“Kudüs’e dokunursanız bütün müslümanlara dokunursunuz!”

İftar yemeğinde konuşan Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, bereketiyle birlikte gelen Ramazan ayının bütün insanlık amaciyla hayırlara vesile olmasına dilerken; “Bir Müslümanın tek başka Müslüman amaciyla yapacağı en iyi dua, hiç tanımadığı tek Müslüman amaciyla edeceği duadır. Bu kutsal günlerde herkesi, başta Kudüs’te zulüm gören Müslüman kardeşlerimiz olmak üzere, hiç tanımadığımız, sıkıntı altındaki bütün Müslümanlar amaciyla yakarmaya çağrı ediyorum. Mekke Cenab-ı Allah’ın, Medine Peygamber Efendimiz’in, Kudüs ise Müslümanların haremidir. Kudüs’e dokunursanız bütün Müslümanlara dokunursunuz” ifadelerini kullandı.

“Kudüs’e barış gücü gider”

Ramazan ayının paylaşım ayı olduğunu belirten AK Parti İstanbul mebus Feyzullah Kıyıklık ise Kudüs’te yaşananlara ağırlık verdiği konuşmasında, “İsrail ve batı bunu her vakit yapıyor. Ülkeler bunun farkında dahi değildi. Ne vakit Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Dünya 5’ten büyüktür’ dedi, o vakit hayat Bir takım şeylerin farkına varmaya başladı. batı da bu yüzden bize karşı tutumunu değiştirdi. ama bunun çok uzunca süreceğini sanmıyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aldığı ‘Kudüs’e barış Gücü gönderilmesi’ çağrısının uygulamaya geçeceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Tasavvuf musikisi ve Kur’an tilavetinin de bulunduğu program, Kıyıklık’ın yaptırdığı dua ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir