Yüksek öğrenim yurt ve burs başvuruları 3 Eylül’de başlıyor

Eğitim

1961 seneninde kurulan ve 57 senedir öğrencilere hizmet veren KYK’nın, barınma, beslenme, kredi ve burs verme, çeşitli sportif ve kültürel faaliyetlerde öğrencileri geliştirme alanlarında hizmet verdiğini belirten Terzi, bu sene KYK hizmetleri kapsamındaki yurt, kredi ve burs başvurularının üç Eylül’de online ortamdan başlayacağını ifade etti.

Bu sene bin 800 kız, bin 700 bay öğrenci alınacak

Kayseri’de geçen sene üç tertemiz vatan açıldığını ve KYK Kayseri tarihinde evvel kez müracaat eden bütün öğrencilerin yurda alındığını belirten Terzi, bu sene da aynı performansı sergilemek amaciyla çaba sarf edeceklerini dile getirdi. Kayseri’ye 2018-2019 eğitim-öğretim seneninde biri hazır olmakla birlikte üç tertemiz vatan yapılacağını kaydeden Terzi, “Bu sene Erciyes Üniversitesi Şehitler Kampüsü içinde bulunan 750 kişilik tertemiz tek yurdumuz olacak. Nitekim Çevre ve Şehircilik Bakanlığından buranın belirleme yazısını bekliyoruz. Abdullah Gül Üniversitesi kampusünde bin kişilik vatan inşaatımız ihaleye çıkmak üzere. Ayrı olarak Kredi Yurtlar müessesesi olarak inşaatını kendimizin yapacağı, Develi’de 250 kişilik vatan açma çalışmalarımız var. Bu kapsamında bu sene bin 800 kız öğrenci, bin 700 bay öğrenci alacağız” dedi.
“Öğrenciler öğrencilik hayatını Yalnızca hükümet yardımıyla geçirebilir”

KYK’ya müracaat eden öğrencilerin hemide vatan ayni vakitte da kredi veyahut burs imkanında faydalandıklarını söyleyen Terzi,

KYK’nın öğrencilere sunduğu imkanlara değin şu verileri verdi:

“İki tip yurdumuz var; genel vatan Başka bir deyişle ranzalı sistemde olanlar, ki en Daha önceki var olan Erciyes ve Gevher Nesibe Yurdumuz bu tip yurtlardandır. Onun haricindeki 9 yurdumuz da kapasitesi çok yurtlar. genel yurtlarda ayda 145, kapasitesi çok yurtlardan da seviyesine göre en çok 250 Lira alırız. Bu ücret karşılığında hükümet bize kaydolan bütün öğrencilere akşam yemeği amaciyla 7 buçuk, erken kahvaltısı amaciyla üç buçuk TL’lik hükümet yardımı yapıyor. Ayrıca, şehit çocukları, gazi çocukları, yurtlarda yetişen öğrencilerle, yüzde 40 engeli olanlar benzeri yurtlara öncelikli onay ettiğimiz ayrıcalıklı öğrencilere 10 Lira dahada veriyoruz. hükümet yurduna giren tek öğrenci çok huzurlu ailesinden kazanç almadan aş ve kredi yardımıyla birlikte öğrencilik hayatını bitirebilir. İsteyen her öğrenciye ayda 470 Lira kredi veriyoruz. Öğrenci bunu mezun olduktan iki sene ardindan art ödüyor. Bunun dışında ayrıcalıklı öğrencilerimize ve Parasal vaziyeti yoksun var olan öğrencilerimize verdiğimiz burslarımız var. Bunlar da 470 TL, ama art ödemesi yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir